Kuchciński wziął w Lubaczowie udział w XVII Narodowym Polskim Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej "Bogu i Ojczyźnie" im. Ks. Kard. Władysława Rubina.

W trakcie uroczystej mszy świętej poświęcony został sztandar kopia I Brygady Legionów Polskich, którą ufundował Kuchciński. Marszałek wręczył również, przyznawaną w ramach festiwalu, statuetkę "Bogu i Ojczyźnie". Tegorocznym laureatem został fotograf Adam Bujak, który m.in. ponad 40 lat towarzyszył z aparatem Janowi Pawłowi II.

W czasie swojego przemówienia Kuchciński podkreślił, że sobotnie i niedzielne uroczystości rozpoczynają obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Jego zdaniem obecnie jesteśmy w podobnej sytuacji, jak sto lat temu. "W sytuacji potrzeby zjednoczenia przed kolejnym zadaniem odbudowy patriotyzmu i wolności, i poczucia wspólnoty. Potrzebujemy zjednoczenia wszystkich wokół naprawy państwa, czyli budowy silnej, solidarnej i bezpiecznej Polski" – przekonywał marszałek.

Kuchciński zaznaczył, że "bez wiary pokoleń Polaków, tych wielkich i tych nieznanych" nie było sukcesów i zwycięstw. "Dzięki nim jesteśmy dumnym narodem, zamieszkującym własne państwo. I dzisiaj w Lubaczowie tego doświadczamy i potwierdzamy" – dodał.

Mówiąc o tegorocznym laureacie nagrody "Bogu i Ojczyźnie" Adamie Bujaku, marszałek zwrócił uwagę, że fotograf urodził się 12 maja. "Ta data jest symboliczna dla Polski, bo w tym dniu wiele lat wcześniej żegnaliśmy Józefa Piłsudskiego (zmarł 12 maja 1935 r.)" – powiedział Kuchciński.

Statuetka "Bogu i Ojczyźnie" przyznawana jest za wybitne osiągniecia w krzewieniu kultury polskiej, działalność narodowo-patriotyczną, miłość do narodu polskiego i wartości chrześcijańskich. W tym roku do nagrody nominowani byli, oprócz Bujaka, także Krzysztof Penderecki i Ernest Bryll.

Jak przeczytał w wygłoszonej kolaudacji proboszcz parafii św. Stanisława w Lubaczowie ks. Andrzej Stopyra, Bujak otrzymał statuetkę za "wierne trwanie przy Chrystusie i Kościele, oraz za bezkompromisowe wyznawanie wartości chrześcijańskich".

Ks. Stopyra przypomniał, że Bujak niemal całe życie związał z postacią papieża Jana Pawła II, któremu towarzyszył z aparatem fotograficznym ponad 40 lat.

"Jest także dokumentalistą polskiej tradycji i zwyczajów. W absolutnie unikatowy sposób uwiecznia na zdjęciach obrzędy i rytuały religijne chrześcijan, jak i innych wyznań" – dodał kapłan.

Sam laureat podziękował kapitule za przyznanie nagrody. Bujak wspominał swoje spotkania z papieżem Janem Pawłem II, także pielgrzymki, w których razem z nim uczestniczył. Podkreślił, że najtragiczniejszym dniem w jego życiu był dzień śmierci papieża Polaka.

Bujak jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły - najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II, przez co nazywany jest "fotografem papieskim". Jest także autorem albumów poświęconych polskiej architekturze i historii.

Urodził się 12 maja 1942 w Krakowie, gdzie do dzisiaj mieszka i pracuje. Od 1967 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, a od 1970 r. jest członkiem Royal Photographic Society w Londynie.

Ma na swoim koncie ponad 130 albumów fotograficznych, książek, plakatów i kalendarzy. Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej książki roku.

Fotografie Adama Bujaka wystawiane były m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Krzysztofory w Krakowie, Galerii ZPAF w Krakowie, Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie oraz George Eastman House w Rochester w stanie Nowy Jork. Stała wystawa jego twórczości znajduje się w Domu Narodzin Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Bujak jest laureatem m.in. Orderu św. Marii Magdaleny, Orderu Wielkiego św. Zygmunta, nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia "Totus 2003", za "osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", laureatem medalu Per artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), oraz nagrody Feniks Maltański, "za wypełnianie przestrzeni publicznej znaczącymi wydarzeniami artystycznymi, niosącymi przesłanie wartości chrześcijańskich".

W 2005 r. przez Ministerstwo Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego został uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W 2017 r. otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego (PAP)

autor: Wojciech Huk