statystyki

Buzek: Polska w Unii Europejskiej nie jest samotną wyspą

autor: Marek Tejchman02.11.2017, 07:32; Aktualizacja: 02.11.2017, 08:33
Jerzy Buzek

Jerzy Buzekźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: Michele Tantussi

Jeśli musimy dopłacać do wydobycia węgla, to trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o ekonomiczny sens tego działania – mówi DGP były premier Jerzy Buzek.

Wielu przedsiębiorców obawia się, że powstanie Europy dwóch prędkości osłabi nasz dostęp do wspólnego rynku. To realne zagrożenie?

Potencjalnym zagrożeniem jest pozostanie poza strefą euro, bo to wokół niej najprawdopodobniej będzie w najbliższych latach zacieśniać się integracja w UE. Poza tym wchodząc do Unii, zobowiązaliśmy się przyjąć wspólną walutę. Musimy też rozumieć, że rozwiązania wypracowywane dla strefy euro będą miały wpływ na kształt wspólnego rynku. Warto więc aktywnie uczestniczyć w wypracowywaniu tych reform. Brak wspólnej waluty nie osłabia bezpośrednio naszego dostępu do wspólnego rynku, ale wzmacnia konkurencyjność firm z obszaru euro wobec naszych przedsiębiorców poprzez niższe koszty transakcyjne, większą pewność inwestycyjną czy brak niespodzianek przy wymianie waluty. Polscy przedsiębiorcy to wiedzą. Z drugiej strony na czas ewentualnego kryzysu w przypadku tak dużego kraju jak Polska lepiej mieć możliwość prowadzenia niezależnej polityki monetarnej i fiskalnej. Wielu ekspertów wskazuje, że Polska i Czechy nieco mniej zyskałyby na przyjęciu wspólnej waluty niż gospodarki Rumunii, Bułgarii czy państw bałtyckich. Ale bilans zysków i strat wydaje się dodatni także dla nas. Pozostaje przywiązanie Polaków do swojej waluty. Podobny problem mieli niegdyś Niemcy, Litwini, Francuzi czy Słowacy. Najważniejsze są jednak argumenty gospodarcze – za i przeciw – oraz polityczne: czy chcemy pozostać poza obszarem ścisłej europejskiej integracji. Czeka nas więc na ten temat gorąca dyskusja, którą powinien zainicjować rząd. Desperacko jej potrzebujemy.

Ale niewyraźny podział jest już przecież faktem.

Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, ale też i Irlandia, Wielka Brytania czy Cypr wciąż nie są w strefie Schengen, więc chociażby w tym kontekście można by mówić o Europie dwóch prędkości. Ale oczywiście wspólna waluta jest sprawą najważniejszą. Bo to ona może być powodem realnego podziału Unii. Nie zapominajmy jednak o pozytywnych sygnałach – pojawiła się oferta szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera o funduszu dla krajów wchodzących do strefy euro, co ułatwiłoby nam akcesję. Co więcej, Komisja Europejska nie mówi już o odrębnym budżecie strefy euro, lecz o wydzieleniu części z budżetu ogólnego Unii. To duża różnica, bo nad całościowym budżetem obraduje się wspólnie i przy jego uchwalaniu obowiązuje prawo weta. Z drugiej strony Francji zależy na uwspólnieniu długów, tak by problem ogromnego zadłużenia państw Południa i ich trudności bankowe rozwiązywać solidarnie. To znaczy, że płaciłyby za to przede wszystkim Niemcy.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • emeryt(2017-11-02 08:47) Zgłoś naruszenie 151

  Panie skończ pan już.Pan to emeryturę pewnie ma z UE za trzy kadencje to około 20 tysięcy złotych a my dzięki pana reformie emerytalnej mamy po 1 tysiąc.A miały być WCZASY POD PALMAMI?????

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ten Pan to żaden autorytet(2017-11-02 10:34) Zgłoś naruszenie 110

  Stary dziad namieszał ,więc niech już spada z polityki Polski (kto nie pamięta Dziury Budżetowej Bauca, poronionych OFE i systemu emerytalnego) .Powinien stanąć za to pod Trybunał Stanu , a za rozwalanie Polski dostał stołek w lewackiej UE i ******* od rzeczy.

  Odpowiedz
 • oby się jak najszybciej ta UE rozpadła(2017-11-02 10:46) Zgłoś naruszenie 101

  Buzek, Tusk, Lewandowski - to jest gwarancja, że UE się rozpadnie. Więc oby tak dalej.

  Odpowiedz
 • Oj(2017-11-02 10:45) Zgłoś naruszenie 28

  Jak najszybciej do steefy euro.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie