statystyki

Rząd gromadzi siły na cztery kampanie

autor: Grzegorz Osiecki, Bartek Godusławski25.10.2017, 07:37; Aktualizacja: 25.10.2017, 08:19
Sondaże pokazują, że premiowana jest polityczna nieustępliwość

Sondaże pokazują, że premiowana jest polityczna nieustępliwośćźródło: ShutterStock

Trudne relacje z Brukselą, startujący maraton wyborczy i rosnąca temperatura politycznego sporu czekają PiS w najbliższych dwóch latach.

Premier Beata Szydło potwierdziła wczoraj w TVN24, że rząd czeka rekonstrukcja. Na półmetku kadencji PiS ma wysokie notowania w sondażach, dobrą koniunkturę gospodarczą i stabilną sytuację w finansach publicznych. Przed partią piętrzy się jednak wiele nowych problemów, które mogą zdominować czas do wyborów.

Napięcia na linii Warszawa – Bruksela

Jednym z najtrudniejszych wyzwań będzie polityka zagraniczna. Zwłaszcza na szczeblu europejskim. Od wyborów otworzyliśmy wiele frontów w walce z instytucjami europejskimi. Część z nich – jak spór o kształt podatku handlowego, który miał naruszać unijne zasady pomocy publicznej, to klasyczna przepychanka z Komisją Europejską, której doświadcza wiele państw członkowskich. Jednak sporów z KE jak na zaledwie dwa lata rządów jest zbyt wiele. Wpływają nie tylko na relacje z Brukselą, ale także z niektórymi europejskimi stolicami.

Wycinka Puszczy Białowieskiej, kwestia zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, relokacja imigrantów, Trybunał Konstytucyjny czy wreszcie rodząca się w negocjacjach między PiS a prezydentem reforma sądownictwa – na tych polach Warszawa też toczy batalie w UE.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie