Linia tłumaczy odwołanie lotów w wielu krajach problemami wynikającymi z urlopów załóg.

Senatorowie włoskiej koalicji we wniosku wezwali rząd, by dołożył starań, aby wszyscy pasażerowie otrzymali zwrot pieniędzy oraz odszkodowanie za odwołane loty.

Ponadto parlamentarzyści partii rządzącej chcą, aby gabinet Paolo Gentiloniego zagwarantował uznanie przez przewoźnika, że przysporzył "strat finansowych i wizerunkowych" włoskim lotniskom, regionom i lokalnym instytucjom z powodu niewywiązania się ze swych obowiązków.

Autorzy interpelacji przypomnieli jednocześnie, że linie Ryanair wyraziły niedawno zainteresowanie przejęciem części pogrążonej w kryzysie Alitalii.

"W ciągu kilku tygodni Ryanair przeszedł od scenariusza odgrywania pierwszoplanowej roli w rokowaniach w sprawie Alitalii do raptownego tąpnięcia, które poważnie zakłóci ruch lotniczy" - oświadczył autor interpelacji, senator Daniele Borioli, cytowany przez włoskie agencje.

"Sytuacja ta wymaga wyjaśnień, biorąc pod uwagę pierwszoplanową rolę, jaką firma ta pełni w transporcie lotniczym w naszym kraju, nie tylko na rynku, ale także otrzymując znaczne wsparcie publiczne, bezpośrednie i pośrednie" - dodał.

Minister transportu Graziano Delrio powiedział w środowym wywiadzie radiowym: "Ryanair musi udowodnić, że jest wielką firmą, także jeśli chodzi o przestrzeganie praw. W tej sprawie nie stosujemy taryfy ulgowej".

Na czwartek włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego wezwał przedstawicieli linii Ryanair na rozmowy na temat masowego odwołania lotów i gwarancji dla podróżnych.