Według źródeł północnokoreańskich i chińskich, na które powołuje się serwis, dzięki działaniom chińskiego ministerstwa bezpieczeństwa publicznego przemyt w rejonie przygranicznych miast Dandong (Chiny) i Sinuiju (Korea Płn.) praktycznie ustał.

„Chińskie władze nasiliły operację w Dandongu nawet przeciwko indywidualnym przemytnikom działającym na małą skalę. Aby uniknąć tych kontroli, większość przemytników po prostu zaprzestała (przemytu – PAP)” - wyjaśnił Daily NK zaznajomiony ze sprawą informator z Chin. Dodał, że władze zablokowały najbardziej uczęszczaną trasę przemytniczą w pobliżu rzeki Amnok (chiń. Yalu) za pomocą piasku i kamieni.

Chiny zaostrzają walkę z przemytnikami, by pokazać zaangażowanie w implementację sankcji nałożonych w tym roku przez RB ONZ na reżim Kim Dzong Una, który w ubiegły piątek przeprowadził kolejną próbę balistyczną, a wcześniej w tym miesiącu – swoją szóstą próbę nuklearną.

Według informacji serwisu w Dandongu przestały kursować również łodzie przemytnicze. Szmuglowano nimi do Chin głównie północnokoreańskie ryby i owoce morza, których eksportu zakazują sankcje ONZ nałożone na Koreę Płn. w sierpniu br. po próbnym wystrzeleniu przez ten kraj międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM). Według szacunków USA eksport owoców morza generował dla Pjongjangu przychody rzędu 300 mln dolarów rocznie.

W ubiegły poniedziałek, w reakcji na próbę nuklearną z 3 września, RB ONZ nałożyła na reżim kolejne sankcje, ograniczające m.in. dostawy ropy naftowej do Korei Płn., i całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do tego kraju, a także zakaz eksportu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych. W sobotę na nadzwyczajnym posiedzeniu RB zwołanym w związku z piątkową próbą balistyczną przedstawiciel Chin Cui Tiankai zadeklarował, że Pekin nie zamierza czynić „ani więcej, ani mniej”, niż wynika z rezolucji nakładającej sankcje na Pjongjang.

Jednak – jak zauważa hongkoński dziennik „South China Morning Post” - przemyt to tylko jeden ze sposobów obchodzenia sankcji i zdobywania funduszy na realizację programu atomowego przez północnokoreański reżim. Inną metodą jest handel wymienny, na przykład wymiana objętego sankcjami północnokoreańskiego węgla na potrzebne Pjongjangowi towary, w tym elementy broni. Handel wymienny nie wiąże się z transakcjami pieniężnymi, więc jest trudniejszy do wyśledzenia. W taki handel według władz USA miała być zaangażowana m.in. chińska firma Dandong Zhicheng Metallic Materials.

Kolejnym źródłem finansowania programu zbrojeniowego Pjongjangu są według departamentu stanu USA pracujący za granicą obywatele Korei Płn. i północnokoreańskie firmy realizujące projekty w różnych częściach świata. Przykładem jest grupa Mansudae Overseas Projects, która zajmuje się budową socrealistycznych pomników i pałaców, głównie w krajach afrykańskich. Grupa przekazuje również projekty oraz robotników innym wykonawcom, takim jak namibijska filia chińskiego Qingdao Construction.

By utrudnić śledzenie transakcji finansowych – pisze „SCMP” - północnokoreańskie firmy otwierają konta bankowe za granicą, posługując się tzw. słupami. Również północnokoreańscy dyplomaci i ich rodziny zakładają zagraniczne konta bankowe, przez które miliony dolarów trafiają do Pjongjangu.

Z tegorocznego raportu panelu ekspertów ONZ ds. Korei Północnej wynika, że pomimo sankcji reżim Kim Dzong Una wciąż dostarcza broń niektórym państwom afrykańskim oraz szkoli ich żołnierzy – podała agencja AP.

Rzecznik północnokoreańskiego MSZ cytowany w poniedziałek przez agencję KCNA oświadczył, że im więcej sankcji Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożą na Koreę Północną, tym szybciej będzie ona dążyć do sfinalizowania swych planów nuklearnych. W ub. czwartek władze Korei Płn. zagroziły, że użyją broni jądrowej, by - jak to ujęto - "zatopić" Japonię, a USA obrócić w "popiół i ciemność" za poparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i sankcji wobec reżimu w Pjongjangu za ostatnią próbę nuklearną.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)