Biznesowy Mokotów jest największą i najbardziej rozpoznawalną biznesową dzielnicą Warszawy, która wciąż się dynamicznie rozwija i nieustannie przyciąga zarówno dużych, jak i mniejszych najemców.

Firmy, które zdecydowały się właśnie tutaj przenieść swoje siedziby, cenią sobie tę lokalizację nie tylko ze względu na niższe niż w centrum Warszawy stawki czynszów i korzystny stosunek ceny najmu do jakości biura, ale także bliskość lotniska Chopina i sieci kolejowej oraz bezpośrednie sąsiedztwo największych korporacji – obecnych i potencjalnych klientów. Według szacunków, w 77 biurowcach oferujących ponad 1 mln mkw. powierzchni, obecnie pracuje ok. 100 tysięcy osób.

Nie tylko biura
Jednak Biznesowy Mokotów zmienia swoje jednorodne oblicze. Nie jest już tylko zagłębiem biurowym. Od pewnego czasu powstaje tu coraz więcej mieszkań, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Przyciągają m.in. pracowników okolicznych biur, chcących mieszkać obok miejsca pracy, do którego można dojść na piechotę. Coraz aktywniej zaczynają tu również działać deweloperzy hotelowi.

– Ogromnie mnie cieszy to, że biznesowy Mokotów staje się coraz bardziej zróżnicowany, a dla wielu osób jest już nie tylko miejscem pracy, ale także miejscem do życia. Dzięki temu ta dzielnica ma szansę na metamorfozę – mówi Eyal Litwin, dyrektor generalny Adgar Poland, będącego długoterminowym inwestorem, a także właścicielem i zarządcą czterech obiektów usytuowanych w tym rejonie Warszawy.


Komunikacja i infrastruktura
Dlatego tak ważne jest, aby ta dzielnica, będąca ewenementem na skalę całego kraju, stała bardziej przyjaznym miejscem dla wszystkich – zarówno pracowników firm, mających tu swoją siedzibę, jak i mieszkańców.

Nie od dzisiaj wiadomo, że biznesowy Mokotów boryka się z problemami komunikacyjnymi. Nikogo już nie dziwi, że tworzą się tu korki, skoro – według szacunków przedstawionych w raporcie JLL – codziennie wjeżdża tu ok. 30 tys. samochodów.

– Wzmożony ruch pojazdów w biznesowej dzielnicy to nie jest nic nowego – w wielu metropoliach takie okolice cierpią na podobną przypadłość. Ważne jest jednak, w jaki sposób próbuje się rozwiązać problemy komunikacyjne. Jednym naszych priorytetów jest podejmowanie działań, dzięki którym biznesowy Mokotów stanie się bardziej przyjazną i atrakcyjną dzielnicą. Właśnie dlatego podjęliśmy się – we współpracy z miastem Warszawa – przebudowy ulicy Suwak, co, obok przebudowy ul. Marynarskiej, znacząco poprawi komunikację w tej części miasta – podkreśla Eyal Litwin.

Na mocy zawartej umowy Adgar Poland odpowiada za cały przebieg prac związanych z budową, jak również za pozyskanie partnerów chętnych do finansowego wsparcia projektu. Koszt inwestycji szacowany jest na 5,5 mln zł. Głównymi inwestorami poza Adgar Poland są w tej chwili Trinity One (należący do funduszu Revetas Capital) oraz Starwood.

Taka współpraca cieszy również lokalne władze. – Podpisanie umowy o współpracy między miastem stołecznym Warszawą a prywatnymi inwestorami to przykład działania w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Cieszymy się, że są firmy, które podjęły się przeprowadzenia i sfinansowania tego projektu, pokazując, że zależy im na rozwoju tej biznesowej części dzielnicy. Warszawa przekazała część gruntów pod planowaną przebudowę i dzięki takiemu współdziałaniu dzielnica zyska inwestycję, która w połączeniu z realizowaną właśnie modernizacją ulicy Marynarskiej znacząco usprawni komunikację w tej części Mokotowa – podkreśla Bogdan Olesiński, burmistrz dzielnicy Mokotów.








Dzielnica tętniąca życiem
Problemy komunikacyjne w tej części Warszawy to jednak nie wszystko. Jak podkreślają w swoim raporcie eksperci z firmy JLL, biznesowy Mokotów wyraźnie cierpi na brak atrakcyjnej przestrzeni publicznej, co sprawia, że ta dzielnica postrzegana jest wyłącznie jako miejsce do pracy, a nie miejsce, w którym chciałoby się spędzać swój wolny czas.

– Jak pokazują przykłady ze świata, nowoczesna dzielnica biznesowa potrzebuje dzisiaj nie tylko dobrej infrastruktury komunikacyjnej, ale także miejsc, które zapewnią zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom rozrywkę i możliwość spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób. Dlatego właśnie chcemy je stworzyć i oddać do ogólnodostępnego użytku – tłumaczy Eyal Litwin.

Adgar Poland rozpoczął już prace nad stworzeniem miejsc, gdzie zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy budynków biurowych będą mogli spotykać się i spędzać czas w nieformalnej atmosferze w przyjemnym otoczeniu zieleni. Zielone miejsca spotkań planowane są w sąsiedztwie obiektów należących firmy Adgar Poland. Pierwsze powstaje już przy budynku Adgar Wave przy ul. Wincentego Rzymowskiego 53, a kolejne znajdą się przy budynkach Adgar Plaza oraz Adgar Bit.

– Marzę o tym, żeby Biznesowy Mokotów tętnił życiem także po godzinach pracy i w weekendy – podobnie jak dzielnica biznesowa Tel Awiwu, Ramat HaHayal, w której światła nie gasną po godzinie 17.00 – dodaje Eyal Litwin.