Wasz autorytet sprawia, że jesteście wzorcem dla zachowania nie tylko młodzieży, ale także władz państwowych - powiedział w piątek w Belwederze szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystego spotkania z weteranami walk o niepodległość RP.

Macierewicz podkreślił znaczenie możliwości spotkań z weteranami walk o niepodległość Rzeczpospolitej. "Ciągle mam w kościach ten czas, gdy te spotkania - z takimi ludźmi jak wy - nie mogły się publicznie odbywać. To jest niezwykłym wyrazem przemiany, jaką przeżywamy i wielkiego dobra, jakie posiadamy i niepodległej ojczyznę, którą odbudowujemy. To wasza obecność - bohaterów przeszłości i bohaterów dnia dzisiejszego - jest tego największym świadectwem. Za to serdecznie dziękuję" - powiedział szef MON.

Przypomniał także, że weterani byli świadkami i sprawcami czynu niepodległościowego, walki, która "przełożyła się na to, że możemy odbudowywać Polskę niepodległą".

"Trzeba sobie jasno powiedzieć, że wasz niezwykły autorytet w społeczeństwie, w narodzie polskim (...) sprawia, że każdy wasz gest, każdy ruch, każde słowo, każda opinia, każde stanowisko, ma gigantyczne znaczenie - jest wzorcem dla zachowania nie tylko młodzieży, ale także - jakże często - władz państwowych. Gdy mówicie białe - jest białe. Gdy mówicie czarne - staje się czarne. Ciągle pełnicie misję niepodległościową. Teraz być może niemniejszą niż w swojej młodości, a może nawet większą, bo żyjemy w czasach, w których ta niepodległość ciągle jest przedmiotem niesłychanej walki; walki gospodarczej, politycznej i także wysiłku zbrojnego polskich żołnierzy rozsianych na całym świecie, gdzie podejmują tę realną walkę, która czasem jest przecież przedmiotem krytyki" - podkreślił Macierewicz.

Podziękował weteranom za "siłę wytrwania przy niepodległości i nie danie się złudzić różnym głosom i różnym nurtom chcącym podważyć myśl niepodległościową, chcącym podważyć myśl patriotyczną, chcącym zakwestionować wartości chrześcijańskie jako fundament narodu polskiego".

Podczas uroczystości medalami "Pro Patria" odznaczono Bogusławę Kazimierę Markowską, Jana Sobieskiego, ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, ks. prałata Bogdana Bartołda oraz Michała Janiszewskiego.

Marek Sławiński (PAP)