statystyki

Polscy dyplomaci ratowali Żydów. Powinni zostać upamiętnieni

autor: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz21.08.2017, 08:40; Aktualizacja: 21.08.2017, 08:55
Rodzice Markusa Blechnera Jakob i Frieda oraz jego wuj Oskar, Monachium, 1938 r. fot. Archiwum rodzinne

Rodzice Markusa Blechnera Jakob i Frieda oraz jego wuj Oskar, Monachium, 1938 r. fot. Archiwum rodzinneźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Markus Blechner, konsul honorowy RP w Zurychu, opowiada o polskich dyplomatach ratujących Żydów.

Kiedy po raz pierwszy natrafił pan na informacje o działalności polskich dyplomatów w Bernie – Aleksandra Ładosia, Juliusza Kühla, Konstantego Rokickiego i Stefana Ryniewicza? Podczas II wojny światowej ratowali oni polskich Żydów, organizując dla nich, w ścisłej współpracy z Żydami ze Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii, paszporty południowoamerykańskie.

Po raz pierwszy usłyszałem o tej historii siedem lub osiem lat temu. Wtedy miałem okazję poznać pierwsze dokumenty na temat ich działalności. Pochodziły one od rodziny Eissów. Precyzując – od potomków Israela Chaima Eissa, który był liderem szwajcarskiego oddziału ortodoksyjnej organizacji Agudat Israel i brał udział w operacji paszportyzacyjnej razem z polskimi dyplomatami.

Miał pan okazję poznać osobiście przynajmniej jednego z bohaterów operacji – Juliusza Kühla.

Spotkałem go w dzieciństwie, około 1945 lub 1946 r. Miałem wtedy pięć lat. Mój ojciec, obywatel Polski, udał się wówczas do poselstwa w Bernie, by odnowić swój paszport. Wtedy spotkał się też z doktorem Kühlem. Później widziałem go jeszcze w 1954 r., gdy przyjechał na moją bar micwę do Zurychu. Był gościem naszej rodziny.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie