Nowoczesna przygotowała propozycje strategicznych działań, które mogłaby podjąć z innymi klubami, w celu powtrzymania ataku PiS na Sąd Najwyższy - poinformowała szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami opozycji ma odbyć się w poniedziałek.

W piątek po południu odbyło się posiedzenie sejmowego klubu oraz zarządu Nowoczesnej. Wcześniej zarząd partii omówił strategię działań związanych z przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustaw: o KRS oraz sądach powszechnych, a także złożeniem przez posłów PiS projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zarząd Nowoczesnej zaproponował wspólne działania opozycji, m.in. utworzenie w Sejmie federacji klubów i kół; zaapelował też o stworzenie Frontu Demokratycznego.

Lubnauer przekazała PAP, że klub Nowoczesnej potwierdził wyrażoną przez zarząd wolę spotkania w ramach federacji klubów i kół. Podkreśliła, że politycy chcą współpracować z innymi ugrupowaniami.

"Przygotowaliśmy też propozycje strategicznych działań, które moglibyśmy omówić razem z innymi klubami i podjąć takie działania w celu powtrzymania ataku PiS na Sąd Najwyższy" - mówiła PAP Lubnauer. Nie chciała jednak zdradzić szczegółów planowanych działań.

W najbliższych dniach Nowoczesna planuje uczestnictwo w szeregu wydarzeń związanych z reformą sądownictwa. "W niedzielę będziemy uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przez podmioty społeczne, mające na celu tworzenie Frontu Demokratycznego" - zapowiedziała posłanka.

Również w niedzielę Nowoczesna będzie uczestniczyła w proteście przed Sejmem organizowanym przez Komitet Obrony Demokracji pod hasłem: "To NIE koniec! Powstrzymajmy zamach stanu".

Tego samego dnia politycy Nowoczesnej wezmą udział w proteście "Łańcuch światła", organizowanym przez Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" przy Sądzie Najwyższym przy placu Krasińskich.

"To ma charakter pozapolityczny. Sędziowie proszą, żeby to spotkanie miało charakter obywatelski, czyli bez odznaczeń, emblematów partyjnych i tutaj członkowie Nowoczesnej na pewno będą w tym uczestniczyć" - mówiła PAP Lubnauer.

Na poniedziałek posłowie Nowoczesnej zapowiadają spotkanie z przedstawicielami prezydiów klubów opozycyjnych. Tego samego dnia, na zaproszenie PO, Nowoczesna będzie uczestniczyła w wysłuchaniu publicznym.

W piątek lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że podczas wysłuchania publicznego, autorytety prawnicze, b. sędziowie Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego będą mogły "przekazać opinii publicznej zagrożenie dla każdego Polaka" płynące reform sądownictwa, projektowanych przez PiS.

Jak poinformowała Lubnauer, Nowoczesna nie podjęła jeszcze decyzji ws. udziału w zapowiedzianym przez PO na wtorek spotkaniu klubów opozycyjnych.

We wtorek, jak zapowiedział Schetyna, PO zamierza konsultować się z pozostałymi klubami opozycji ws. Wspólnego zaangażowania w blokowanie procesu legislacyjnego projektowanych zmian, czy to na posiedzeniu komisji, czy na obradach plenarnych Sejmu.

Projekt ustawy o SN, autorstwa PiS, który pojawił się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem zakłada utworzenie trzech nowych Izb SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Również w środę Sejm przyjął nowelizację przepisów o ustroju sądów, która zakłada m.in. zmianę zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

Uchwalił też nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.(PAP)