statystyki

Kierowcy, rolnicy i firmy budowlane słono zapłacą za globalne ocieplenie. Unia nie odpuszcza

autor: Marta Gadomska30.06.2017, 00:00

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zaostrza się unijna walka z globalnym ociepleniem i ostatecznie ostro skręca w kierunku małego i średniego biznesu. Zdaniem Komisji Europejskiej za ponad 60 proc. emisji gazów cieplarnianych odpowiadają firmy z branży transportowej, budowlanej, a także rolnicy i sektor komunalny. A więc wcale nie stalownie, huty oraz ciepłownie. Dlatego w projektowanym rozporządzeniu o wspólnym wysiłku redukcyjnym (prace nad nim nabierają tempa) Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski, wprowadzając limity emisji gazów cieplarnianych, koncentrują się mocno właśnie na tych sektorach gospodarki – nieobjętych unijnym rynkiem handlu emisjami (czyli non-ETS). Proponują dla nich nowe, znacząco zaostrzone limity emisji CO2, oznaczające konieczność drastycznych redukcji – w stosunku do 2005 r. aż o 30 proc.

W ubiegłym tygodniu minister Jan Szyszko uczestniczył w spotkaniu Rady UE ds. Środowiska, na którym potwierdzono, że kursu, który obrała Europa, nie zmieni nawet decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z klimatycznego porozumienia paryskiego.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie