statystyki

Owsiak: Dla ONR też jest miejsce na Przystanku Woodstock [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti15.06.2017, 19:45; Aktualizacja: 16.06.2017, 12:14
Jerzy Owsiak – działacz charytatywny i społeczny, dziennikarz. Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizator festiwalu Przystanek Woodstock

Jerzy Owsiak – działacz charytatywny i społeczny, dziennikarz. Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizator festiwalu Przystanek Woodstockźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na festiwal przyjeżdżają ci, którzy się tam czują dobrze. Ludzie nie wybierają miejsc, w których mają poczucie zagrożenia. A od pilnowania ich bezpieczeństwa, od strzeżenia obywateli przed terrorem jest państwo - w rozmowie z Magdaleną Rigamonti wylicza Jerzy Owsiak.

Wchodzi się do pana do fundacji, a tu stoi wielki złoty Budda.

To prezent. Dostaliśmy od przyjaciół z Indii. Dobry duch, który jest tutaj z nami.

Krzyża nie widziałam.

Bo nie ma.

Dlaczego nie ma?

My jesteśmy. 35 osób, które pracują w fundacji. I to jest miejsce dla nas wszystkich. Nie śmiałbym nikogo z nich zapytać o preferencje religijne. W ogóle o tym nie rozmawiamy.

Ale o polityce rozmawiacie.

Polityka jest wpisana w to, co robimy. Nie jesteśmy przecież zawieszeni w próżni. Nie jesteśmy fundacją, która powstała tylko po to, żeby ktoś miał dobre samopoczucie, ale fundacją, która kupuje sprzęt medyczny, więc siłą rzeczy jest umocowana w systemie polskiego państwa, w systemie Ministerstwa Zdrowia, w urzędzie skarbowym. Spotykanie się bądź próba spotykania się z ministrem zdrowia to też przecież polityka.

To nie była próba, to było spotkanie.

Tak, było spotkanie. Zaczął od gratulacji i od tego, że przekazał na licytację WOŚP zwiedzanie Ministerstwa Zdrowia, skądinąd pięknego budynku przy ul. Miodowej w Warszawie. Jego poprzednicy spotykali się z nami raczej kurtuazyjnie, z czego nic zazwyczaj nie wynikało, a minister Radziwiłł rozmawiał o konkretach. Choć rozczarował nas co do jednej rzeczy, uparcie twierdząc, że geriatria to nie jest osobny dział w medycynie. My jednak też jesteśmy uparci i w tym roku zbieraliśmy pieniądze m.in. na diagnostykę geriatryczną, czyli na to, żeby nie tylko leczyć już chorych starszych ludzi, lecz także diagnozować i zapobiegać chorobom. Oczywiście nie mamy pewności, czy powinniśmy dalej inwestować w geriatrię, bo wciąż nie ma pewności, czy nasze inwestycje nie zostaną wchłonięte przez internę. Minister Radziwiłł wciąż nie dał nam jasnej informacji na ten temat.

Geriatria wyłączona jest z tzw. sieci szpitali.

Minister Radziwiłł wyrzucił ją z nowej ustawy, którą zresztą podpisał już prezydent Duda. To jest naszym zdaniem utrata możliwości przedłużania życia wielu Polakom.

Z Ewą Kopacz, kiedy była ministrem zdrowia, darł pan koty o pompy insulinowe, o opiekę pogotowia ratunkowego.

Gdybyśmy chcieli mówić, jak wygląda polska służba zdrowia, to każdy finał WOŚP byłby litanią skarg, opowieścią złożoną z sensacyjnych historii.

Pan korzysta z publicznej służby zdrowia? Pytam, bo pan w tym roku skończy 64 lata.

Zaczynam szukać w pamięci, kiedy korzystałem. I tak na co dzień, to nie. Jesteśmy tu wszyscy w fundacji ubezpieczeni prywatnie.

Paradoks.

Paradoks. Ale zdarzyło mi się trafić do publicznego szpitala. Uważam jednak, że od narzekania, od bicia piany nic nie przybędzie. Każdego ministra zdrowia punktowaliśmy. Pisaliśmy listy, protesty i robimy to nadal. No, ale nie piszę do ministra od dróg, że mi samochód wpada w dziurę, do ministra Szyszki, że wycina drzewa.

Do ministra Błaszczaka pan napisał.

Napisałem, bo minister Błaszczak powiedział, że opinia służb o Przystanku Woodstock będzie negatywna. Musiałem napisać, bo wychodzi na to, że minister nie wiedział, co mówi. Przecież my tę opinię mieliśmy, zanim minister się wypowiedział. Od tygodnia leżała u nas na biurku. Jego ludzie ją wydali.

Co w niej jest?

Jest taka sama jak w zeszłym roku. Są w niej różne uwagi, do których się stosujemy. W zeszłym roku pisano, że jest podwyższone ryzyko, bo mogą być zamieszki na tle religijnym i subkulturowym. Bzdura. To tak jakby ktoś pisał, że może spaść śnieg, bo na przełomie lipca i sierpnia są takie zawirowania pogodowe.

Nie wyobraża pan sobie zamieszek na tle politycznym?

Nie, nie wyobrażam.

Że ONR przyjedzie z okrzykiem: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”?

Jeśli przyjadą, to świetnie się będą bawić. Dla nich też jest miejsce na festiwalu. Zresztą, kiedy stoję na scenie, nie oceniam, kto jest kto.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (10)

 • Bert(2017-06-15 22:57) Zgłoś naruszenie 152

  Jeżeli między Odrą i Bugiem ogłupiana jest na masową skalę duża liczba tubylczej młodzieży to jest to zdarzenie o określonej wartości politycznej. Słabe dla tubylców. Korzystne dla konkurujących z nimi sąsiednich plemion.

  Odpowiedz
 • Bert(2017-06-16 12:32) Zgłoś naruszenie 147

  Na załączonym obrazku, Szanowni Darczyńcy, możecie sobie pooglądać na co poszło 1/3 waszych datków.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-06-15 23:03) Zgłoś naruszenie 125

  Festiwal i WOŚP, panie Jurku był apolityczny tak jak cała pana działalność do chwili kiedy zaczęli pojawiać się na nim zapraszani przez pana politycy. Najsmutniejsze jest to, że na samym początku deklarował pan, że będą mogli tylko obserwować WOŚP i festiwal z daleka i nie pozwoli pan na to, by grzali się przy tym ogniu, NIGDY. Słowo nie dotrzymane, obraca się w .... Nastał czas coraz większych kompromisów i coraz mocniejszego angażowania się w politykę. Widocznie wydoroślał pan, każdego to w jakimś stopniu dotyka. Czas zdjąć czerwone spodnie, założyć garnitur, krawat i okulary z złotych oprawkach. Dla mnie, jest pan od dawna człowiekiem skoncentrowanym tylko na aspektach biznesowych.

  Odpowiedz
 • luksus(2017-06-18 16:47) Zgłoś naruszenie 72

  Więcej datków drodzy dawać aby chłop mógł Odpocząć bo przez jeden dzień w roku się na chodził z puszkami.

  Odpowiedz
 • mam ten kraj w tyle(2017-06-16 02:10) Zgłoś naruszenie 63

  Dziadostwo

  Odpowiedz
 • 161(2017-06-18 20:48) Zgłoś naruszenie 54

  Jurek nie ma nic przeciwko obecności tych brunatnych ******* z ONR?! Może od razu walnijmy im celta i falangę nad sceną?! Takiej postawie mówię: no pasaran!

  Odpowiedz
 • obywatel RP(2017-06-18 17:46) Zgłoś naruszenie 42

  Gupole dajom datki,a Owsiak opala sie na Kararaibach z KOnDomami z PeO.

  Odpowiedz
 • Gf(2017-06-19 09:04) Zgłoś naruszenie 10

  Czy Magdalena Rigamonti cierpi na OeNeRofobię? Już, któryś w wywiadzie/artykule kompletnie niezwiązanym z tą organizacją bez sensu, bez logiki wymienia tę organizację, ośmieszając się chyba tym pytaniem także przed Owsiakiem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie