statystyki

Likwidacja gimnazjów. Gimbaza to nie epizod w edukacji, ale stan umysłu

autor: Joanna Pasztelańska09.06.2017, 07:11; Aktualizacja: 09.06.2017, 09:05
nauczyciel, szkoła dzieci

Obecni 30-latkowie wspominają czas w gimnazjum jako twórczy. – Przejście do „starszej” szkoły było ważnym wydarzeniem, czułem się mądrzejszy, samodzielny. Wygłupy zdarzają się od początku istnienia szkół. I gimnazja nie miały z tym nic wspólnegoźródło: ShutterStock

Po reformie szkolnictwa nastolatkowie poradzą sobie świetnie, za to my odczujemy koniec gimnazjów bardziej, niżby nam się wydawało.

Kiedy we wrześniu 1999 r. za sprawą reformy oświaty zaczęły powstawać gimnazja, na uczniów w całym kraju padł blady strach, a rodzice podzielili się na zwolenników i przeciwników edukacyjnych zmian. Jedni bili reformatorom brawo, inni grzmieli, że gimnazja już w Polsce kiedyś przerabiano, że we współczesnych czasach staną się wylęgarnią wszystkiego, co złe i niemoralne. Mówiono, że odseparowywanie młodzieży w najtrudniejszym możliwym czasie, czyli między 13 a 16 rokiem życia, nie doprowadzi do niczego dobrego. I, jak na zamówienie, nie było tygodnia, żeby nie rozpisywano się o kolejnych wybrykach ze szkolnych korytarzy. Picie alkoholu, palenie hostii, podpalanie koszy na śmieci, kradzieże i przypalanie papierosami młodszych. Nieważne, że część z nich miała miejsce w podstawówkach – i tak dostawało się gimnazjom i gimnazjalistom.

Miesiące mijały, do gimnazjów przychodziły kolejne roczniki 13-latków, a zepsucie i bezprawie miało rosnąć w siłę. Jakby tego było mało, program edukacyjny gimnazjów szybko zaczął przypominać jeden wielki, niekończący się test. Nieustanne punktowanie wiedzy miało obudzić w dorastających nastolatkach coś na kształt myślenia testowego. Tyle że nawet w odczuciu samych nauczycieli i uczniów kończyło się na bezsensownym odgadywaniu faktów zamiast ich poznawaniu. „Przed klasą czekasz jak na rozstrzelanie. W klasie zaczyna się nauczyciela błaganie. Stękasz, jęczysz, może przełoży kartkówkę. Jednak magister oddala wymówkę. Siadasz do ławki załamany. Wśród innych szukasz ratunku. Wszyscy się jednak wyluzowali, Bo ściągania technikę opanowali! Tak to w gimnazjum u Nas jest. Nikt się nie uczy, a i tak fajnie jest! Każdy tutaj się dobrze zna, Oszukuje nauczycieli, ile się da (...)” – rymowała uczennica III klasy gimnazjum w Radziłowie.

– Wokół gimnazjalistów jako grupy społecznej narosło wiele mitów i stereotypów. Uważa się m.in., że to wyjątkowo trudna grupa: buntownicza, nieszanująca autorytetów, zainteresowana przede wszystkim dobrą zabawą, używkami, a także bardzo agresywna. Tymczasem badania naukowe temu przeczą – mówi dr Aleksandra Hulewska, wrocławska psycholog i certyfikowana psychoterapeutka. Jako przykład podaje raport „Bezpieczeństwo uczniów i klimat społeczny w polskich szkołach” Instytutu Badań Edukacyjnych. – Raport ten dowodzi, iż problemy uczniowskiej agresji i przemocy w największym stopniu dotyczą klas: IV–VI szkoły podstawowej, a nie, jak głoszą obiegowe opinie, gimnazjum.

Dr Marcin Sińczuch z Ośrodka Badań Młodzieży w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że reforma edukacji i wprowadzenie między szkołą podstawową a średnią dodatkowej placówki, czyli gimnazjum, zbiegły się z przesunięciem granic dorastania. – Kiedyś młodzież przeżywała pierwszy bunt w wieku 15–17 lat, podczas gdy dzisiaj inicjacja w wiele aspektów „dorosłości” jest udziałem już jedenasto-, dwunastolatków – tłumaczy dr Sińczuch. – Badania psychologów społecznych pokazują również, że jakakolwiek forma naznaczenia sprawia, że ludzie zaczynają myśleć o sobie jako o grupie i z tą grupą się silnie identyfikują. W związku z tym uczniowie gimnazjów zaczęli myśleć o sobie jako o grupie, która ma szczególne właściwości. Niestety ta identyfikacja zawierała również elementy pejoratywne. Pojawiły się takie określenia jak „gimbusy” czy „gimbaza” – dodaje.

G jak gehenna

Nieskomplikowani, ślepo podążają za modą i gadżetami. Może i niegłupi, ale głupio się zachowują. Gimbazą się nie bywa. Gimbazą się jest. Gimbaza to nie epizod w edukacji, ale stan umysłu. Stereotypów wokół gimnazjalistów narodziło się przez lata tak wiele, że w pewnym momencie mało kto już wiedział, ile w nich prawdy.

Kamila, która jako jedna z pierwszych 13-latek trafiła do gimnazjum, wspomina ten czas jako jedną wielką traumę. Dzisiaj ma 31 lat i dwuletniego synka. I cieszy się, że jej dziecko „jedynej w swoim rodzaju” atmosfery gimnazjum już nie doświadczy. – W 1999 r. poszliśmy na pierwszy ogień zmian w szkołach. Przypominało to segregację, pamiętam, jak z płaczem rozstawałam się z ulubioną panią od polskiego i koleżankami. Żadna z nas nie wiedziała, gdzie trafi, z kim będzie dzielić ławkę, szafkę, co się z nami stanie. Później było tylko gorzej. To był trudny wiek i wszyscy znaleźliśmy się w nowym miejscu. Tylko nieliczni mieli szczęście zostać w starej podstawówce, w której wydzielono część na gimnazjum. Każdy na każdego patrzył wilkiem, szybko powstały podgrupy, które trzymały ze sobą tak naprawdę do końca szkoły. Dzisiaj powiedziałabym nawet, że przypominało to gangi nieletnich. Kto nie pił, nie podpalał, nie bazgrał ścian i nie robił na złość nauczycielom, ten od razu skazany był na swoisty mobbing. Dla mnie gimnazjum to była gehenna. Także pod względem nauki, która przypominała szykowanie się do nieustannego testu. Czułam, że zamiast czegoś się uczyć, przyswajać, szukam sposobu na wyłapanie odpowiedzi w tabelce.

Jednak inni obecni 30-latkowie wspominają czas w gimnazjum jako twórczy. – Przejście do „starszej” szkoły było ważnym wydarzeniem w moim życiu, czułem się mądrzejszy, bardziej samodzielny. Wygłupy zdarzają się od początku istnienia szkół. I gimnazja nie miały z tym nic wspólnego. Jak ktoś chciał się bić i ćpać, to podstawówka w niczym mu nie przeszkadzała – mówi Marcin, informatyk z Warszawy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie