statystyki

PO z PSL budują partię regionów

autor: Tomasz Żółciak23.05.2017, 07:59; Aktualizacja: 23.05.2017, 08:31
wybory

W szeregach opozycji panuje przekonanie, że Jarosław Kaczyński nie powiedział ostatniego słowa, jeśli chodzi o zmianę reguł gry w przyszłorocznych wyborach samorządowych.źródło: ShutterStock

Obie partie pojutrze ogłoszą wspólny start swoich kandydatów do sejmików województw – wynika z informacji DGP. Z kolei samorządowcy dziś przedstawią inicjatywę zakazującą partyjnym kandydatom startu w lokalnych wyborach.

Jak twierdzą nasi rozmówcy, Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz porozumieli się w kwestii współpracy ich partii na czas wyborów samorządowych. 25 maja oba ugrupowania organizują na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego konferencję pt. „Polski samorząd w zjednoczonej Europie”. – Wtedy ma zostać ogłoszone, że w wyborach do sejmików wystartujemy pod szyldem EPP – zdradza jeden z ludowców.

EPP, czyli Europejskiej Partii Ludowej (European People’s Party), frakcji w Parlamencie Europejskim, w której skład wchodzą właśnie PO i PSL. Politycy Platformy są oszczędni w słowach, gdy pytamy o wspólną listę. – Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – ucina Jan Grabiec, rzecznik PO.

Partie w pierwszej kolejności łączą siły przeciwko PiS na szczeblu wojewódzkim, bo tu wybory samorządowe są najbardziej upartyjnione – w przeciwieństwie do tych na poziomie gmin i powiatów. Działacze PO i PSL spodziewają się, że ich inicjatywę dodatkowo wzmocni brak zdolności koalicyjnej PiS. W ostatnich wyborach w 2014 r. partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała w sześciu z 16 województw (podlaskie, mazowieckie, łódzkie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie). Władzę sprawuje dziś tylko na Podkarpaciu. W pozostałych regionach większość zapewniła sobie koalicja PO-PSL.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-05-24 01:17) Zgłoś naruszenie 00

    Startując pod nowym szyldem przykładają sobie lufę do skroni, prosząc PiS o naciśnięcie spustu. Przez wiele lat nie wierzyłem w istnienie alienacji władzy. Teraz wierzę, to jeden z dowodów na jej istnienie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie