W czerwcu gotowy powinien być trzon tzw. Vademecum o duszpasterstwie małżeństw i rodzin w Polsce - powiedział we wtorek na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, gdzie tego dnia zebrała się Rada Stała KEP.

Hierarchowie kościelni tradycyjnie spotykają się w jasnogórskim sanktuarium w przeddzień przypadającej 3 maja uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Kulminacją będzie środowa Eucharystia pod przewodnictwem metropolity poznańskiego, przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. Tegoroczne obchody wpisują się ponadto w świętowanie jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wśród tematów wtorkowych obrad Rady Stałej znalazła się kwestia stanu prac nad nowymi dokumentami dotyczącymi duszpasterstwa małżeństw i rodzin w Polsce. Jak podało biuro prasowe KEP, jednym z nich jest dyrektorium poświęcone duszpasterstwu małżeństw i rodzin, czyli tzw. Vademecum dla duszpasterzy, a drugi dotyczy adhortacji papieskiej Amoris Laetitia oraz kwestii Komunii Świętej i osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Abp Gądecki przypomniał, że Vademecum ma pomagać duchownym w posłudze wiernych w różnych sytuacjach: podczas przygotowania do małżeństwa, w sakramentalnym życiu małżeńskim, a także osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych. "Te trzy tematy muszą być rozwinięte. Liczę na to, że w czerwcu będziemy mieli gotowe to Vademecum, ono może być jeszcze poprawiane w szczegółach (...), ale myślę, że ten zasadniczy trzon Vademecum powinien być gotowy" - powiedział arcybiskup dziennikarzom.

Wskazał też na wagę tego dokumentu dla całego Kościoła w Polsce. "Ono (Vademecum - PAP) jest ważne dlatego, że stanowi wytyczne dla duszpasterstwa małżeństw i rodzin w całej Polsce, nie tylko w tej czy owej diecezji, takim czy owym miejscu, ale dla całej naszej ojczyzny" - podkreślił arcybiskup.

Kolejny temat poruszany przez biskupów to aktualna sytuacja społeczno-polityczna w Polsce, zwłaszcza w kontekście ostatniego dokumentu Episkopatu Polski nt. chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu. Abp Gądecki podkreślił, że Kościół żyje w konkretnym środowisku i społeczeństwie, dlatego "nie może nie brać pod uwagę" bieżącej sytuacji społeczno-politycznej danego kraju. "Musi też starać się wypracować ocenę tego wszystkiego (...), żeby dawać adekwatne odpowiedzi ludziom, którzy w tych warunkach potrzebują odpowiedzi, a nie w innych" - wyjaśnił.

Ponadto w planie obrad znalazły się m.in. relacja abp. Henryka Hosera z jego wizyty w Medjugorie ws. duszpasterstwa pielgrzymów przybywających do tamtejszego miejsca objawień Matki Bożej oraz kwestia duszpasterstwa polonijnego, szczególnie Polaków mieszkających w Belgii.

Na zakończenie spotkania biskupi mają przygotować zagadnienia, które będą dyskutowane podczas kolejnego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski; odbędzie się ono 6 i 7 czerwca 2017 roku w Zakopanem i będzie połączone z obchodami 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie.

Rada Stała przygotowuje sprawy na Zebranie Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynuje prace Konferencji Episkopatu Polski. Tworzą ją: przewodniczący Konferencji, zastępca przewodniczącego, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny oraz sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez Zebranie Plenarne.

Obecnie w skład Rady Stałej wchodzą z urzędu: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski, Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Z wyboru w Radzie Stałej zasiadają: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk i biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel. (PAP)