Radni Katowic przyjęli w poniedziałek uchwałę, w której zwrócili się do rad 40 gmin o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami ws. wejścia w skład związku metropolitalnego tworzonego w woj. śląskim. Takie konsultacje odbędą się też w samych Katowicach.

Uchwały w tych dwóch sprawach katowiccy radni przyjęli jednogłośnie - podał magistrat.

Ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach w ubiegły wtorek. Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r. Wcześniej zainteresowane samorządy muszą przeprowadzić szereg procedur poprzedzających utworzenie związku. W procesie tym szczególną rolę mają Katowice.

Orientacyjny harmonogram działań zakłada m.in., że miasta regionu powinny zdecydować o konsultacjach społecznych ws. metropolii do 12 kwietnia, a przeprowadzić je najpóźniej do połowy maja.

W związku z tym w poniedziałek katowiccy radni podjęli uchwałę, w której zwrócili się do rad 40 gmin regionu, mających tworzyć związek metropolitalny, o przeprowadzenie u siebie tych konsultacji. Odbędą się one także w samej stolicy regionu.

Jak podała PAP rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Biskupska, konsultacje we wszystkich gminach będą przeprowadzane w formie ankiety. "W Katowicach ankietę będzie można uzupełnić on-line na stronie http://www.konsultacje.katowice.eu lub w sposób tradycyjny w filiach bibliotek miejskich. Konsultacje powinny zostać przeprowadzone do 12 maja; w najbliższym czasie zostanie podjęte zarządzenie prezydenta, które będzie określało termin ich rozpoczęcia" - powiedziała.

Radni podkreślili w uzasadnieniu, że konsultacje dodatkowo będą miały charakter edukacyjno-promocyjny na rzecz zwiększania świadomości mieszkańców Katowic, co do "korzyści płynących z faktu przystąpienia do związku".

Później każda gmina powinna przekazać Katowicom swoją opinię w formie uchwały radnych podsumowującej przeprowadzone konsultacje społeczne. Te uchwały zbierze najpóźniej do połowy maja katowicki samorząd, który potem przekaże je do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (zrzesza zainteresowane metropolią największe miasta regionu; po jej utworzeniu ma przestać istnieć).

GZM na tej podstawie w ciągu kilku dni skompletuje wniosek o utworzenie metropolii, który następnie w formie uchwały przyjmą katowiccy radni. Wniosek ten – wraz m.in. z opinią Sejmiku Woj. Śląskiego oraz szacunkowym dwuletnim planem dochodów i wydatków związku (prace nad tym dokumentem koordynuje skarbnik Katowic) - zostanie przekazany do wojewody śląskiego.

Orientacyjny harmonogram zakłada, że wojewoda śląski przekaże wniosek Katowic wraz ze swoją opinią ministrowi SWiA do 14 czerwca, natomiast Rada Ministrów wyda rozporządzenie o utworzeniu związku metropolitalnego w woj. śląskim do 23 czerwca. Pierwsze posiedzenie zgromadzenia związku powinno odbyć się następnie do 1 września.

Ostatecznie określone docelowo w rozporządzeniu Rady Ministrów: nazwę związku, jego granice oraz siedzibę władz - zaproponują radni Katowic. Pełnomocnikiem ds. utworzenia związku (już po wydaniu rozporządzenia) będzie prezydent Katowic. Ustawa da mu uprawnienia związane z przygotowaniem organizacyjnym i prawnym związku. Będzie miał zadania i kompetencje zgromadzenia związku - do dnia jego pierwszej sesji oraz zarządu – do dnia jego wyboru.

Według ustawy związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców. Podczas poniedziałkowej sesji prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiedział, że metropolię ma tworzyć 41 gmin.

Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Środki dla związku ma zapewnić m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii. Według obecnych szacunków powinno to być ok. 280 mln zł rocznie.

Utworzenie ustawowego związku wykonującego część zadań publicznych samorządy przylegających do siebie miast konurbacji katowickiej postulują od lat.(PAP)