statystyki

Krwawy weekend: Egipt i Szwecja na celowniku dżihadu

autor: Michał Potocki10.04.2017, 07:46; Aktualizacja: 10.04.2017, 08:01
W porzuconej przez napastnika ciężarówce – jak podała telewizja SVT z powołaniem na źródła w szwedzkiej policji – znaleziono bombę, której sprawca nie zdołał zdetonować lub zrezygnował z tego zamiaru.

W porzuconej przez napastnika ciężarówce – jak podała telewizja SVT z powołaniem na źródła w szwedzkiej policji – znaleziono bombę, której sprawca nie zdołał zdetonować lub zrezygnował z tego zamiaru.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: JONAS EKSTROMER

Samozwańcze Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia wczoraj dwóch zamachów pod Kairem i w Aleksandrii. Ataku w Sztokholmie dokonał jego zwolennik.

 „Grupa należąca do Państwa Islamskiego przeprowadziła dwa ataki na kościoły w Tancie i Aleksandrii” – napisał „Amak”, medium uznawane za zbliżone do terrorystów z Da’isz. Zamachów dokonano, gdy w świątyniach trwały nabożeństwa z okazji Niedzieli Palmowej. Koptowie obchodzą ją w tym roku w tym samym terminie, co katolicy.

Według egipskiego resortu zdrowia, w położonej niecałe 100 km od Kairu Tancie w wyniku eksplozji bomby umieszczonej pod ławką zginęło 25 osób. W Aleksandrii, drugim co do wielkości ośrodku w kraju, w wejściu na mszę zamachowcy samobójcy przeszkodziła policja. Wybuch przed świątynią zabił jednak 11 osób. Liczba rannych w obu atakach przekroczyła 100. W aleksandryjskiej katedrze św. Marka przebywał papież Aleksandrii Teodor II, patriarcha Kościoła koptyjskiego, któremu nic się nie stało. To najważniejsza świątynia dla wyznania, którego wierni stanowią co najmniej 5 proc. ludności Egiptu.

Koptowie od miesięcy są na celowniku radykalnych grup dżihadystycznych, w tym samozwańczego Państwa Islamskiego. Chrześcijanie w większości opuścili już np. Półwysep Synaj na wschodzie kraju, uznawany za miejsce relatywnie najsilniej zinfiltrowane przez grupy wierne Da’isz. To na Synaju ma siedzibę Ansar Bajt al-Makdis, które złożyło przysięgę wierności przywódcy Państwa Islamskiego, Abu Bakrowi al-Baghdadiemu. W grudniu 2016 r. eksplozja w świątyni w Kairze zabiła 25 osób. Do niedzielnego ataku na kościoły doszło dziewięć dni przed planowaną wizytą papieża Franciszka w Egipcie. Prezydent Abd al-Fatah as-Sisi zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Do ataków w Egipcie doszło dwa dni po tym, jak zwolennik Da’isz zaatakował w Sztokholmie. Napastnik z Uzbekistanu zabił cztery osoby, a ranił co najmniej 15. Tratowanie ludzi porwanymi ciężarówkami stało się nowym, tanim narzędziem działań terrorystów w Europie. Stolica Szwecji to kolejny taki przykład po podobnych atakach w Nicei, Berlinie i Londynie. W piątek w Sztokholmie mężczyzna, który kilka godzin wcześniej porwał samochód dostawczy, zabił nim trzy osoby.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie