statystyki

Morawiecki: Polska może zyskać na nowym rozdaniu w amerykańskiej administracji

autor: Grzegorz Osiecki06.04.2017, 07:50; Aktualizacja: 06.04.2017, 07:57
Mateusz Morawiecki w Waszyngtonie

Mateusz Morawiecki w Waszyngtonieźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: SHAWN THEW

- Polska może zyskać na nowym rozdaniu w amerykańskiej administracji - stwierdza Mateusz Morawiecki w rozmowie z DGP.

Jakie są efekty wizyty w USA?

Widzę, że wraz z nową administracją w relacje polsko-amerykańskie ma szansę wstąpić nowy duch, choć trzeba zastrzec, że Waszyngton dopiero wypracowuje swoje podeście do polityki handlowej, energetycznej, klimatycznej czy gospodarczej. Miałem bardzo dobre rozmowy na poziomie Departamentu Energii oraz resortu handlu, a także z doradcami pana prezydenta Trumpa. Myślę, że Polska może zyskać na nowym rozdaniu w amerykańskiej administracji. Generalnie są dwa obszary, które zarówno dla USA, jak i Polski są najważniejsze – to rozwój gospodarczy oraz bezpieczeństwo, w tym energetyczne.

Jakie mogą być te zyski i w jakich dziedzinach?

Jeśli chodzi o konkrety, miałem bardzo dobrą i znacznie dłuższą, niż wstępnie planowano, rozmowę z sekretarzem energii Rickiem Perrym. Poruszyliśmy temat eksportu gazu do Polski, a także zachęcaliśmy sekretarza, by wraz z obniżką kosztów technologii wiertniczej firmy amerykańskie ponownie zainteresowały się inwestycjami w Polsce w wydobycie gazu łupkowego. Rozmowy dotyczyły też polityki klimatycznej czy roli i znaczenia węgla w energetyce. Prezydent Trump przykłada wagę do odczarowania tego surowca, bo nie chce zamykać wszystkich elektrowni węglowych, jak to było w planach jego poprzednika. Rozmawialiśmy o wielu aspektach na poziomie regulacyjnym, politycznym i widzę dużą spójność w naszych stanowiskach.

Amerykanie są zainteresowani reaktywacją programu łupkowego w Polsce?

Łupki i wiercenia to kwestia prywatnego biznesu, natomiast sekretarz energii pozytywnie patrzy na to, żebyśmy wrócili do dwustronnej współpracy w projektach dotyczących wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Ale to musi się wiązać z niższymi kosztami technologii wydobycia i odpowiednim systemem regulacyjnym, nad którym będziemy pracowali. To niezbędne, by podjąć dyskusję z firmami, które wierciły już w Polsce, oraz z tymi, których jeszcze u nas nie było. Mieliśmy też ciekawą rozmowę o możliwościach eksportu LNG do terminalu w Świnoujściu – przy założeniu, że byłoby to atrakcyjne cenowo.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie