statystyki

Kyryłenko: Historia nas nie podzieli

autor: Michał Potocki, Mwp02.03.2017, 07:59; Aktualizacja: 02.03.2017, 08:17
Polska Ukraina

Jeśli będą nas dzielić, korzyści odniesie rosyjski imperializm. Dlatego historycy powinni analizować wydarzenia z czasów II wojny światowejźródło: ShutterStock

Dopóki nie ustalimy wspólnej interpretacji tragicznych wydarzeń, dopóty powinniśmy unikać ostrych słów – uważa Wjaczesław Kyryłenko.

O czym pan rozmawiał z przedstawicielami polskich władz?

Najważniejszym tematem były trudne kwestie, które pojawiły się w stosunkach polsko-ukraińskich. W większości związane z przeszłością, a nie z przyszłością.

Jest jakieś wyjście z sytuacji?

Pracować na rzecz przyszłości. Organizować jak najwięcej spotkań młodzieży, parlamentarzystów, urzędników, ćwiczeń wojskowych. Kwestia oceny dramatycznych wydarzeń z przeszłości nie powinna zamrażać współpracy na innych polach. Mamy wspólnego wroga. Rosyjski imperializm, który przeżywa renesans. Teraz odrodził się w formie putinowskiej, może nabył nieco zewnętrznych oznak demokratyczności, ale jego istotą pozostało dążenie do zniewalania narodów, które dawniej były w strefie wpływów Rosji. A w tej strefie była i Ukraina, i Polska. Jeśli będą nas dzielić, korzyści odniesie rosyjski imperializm. Dlatego historycy powinni analizować wydarzenia z czasów II wojny światowej. Ustalić ich pozbawioną uprzedzeń, opartą na faktach ocenę. Unikać ostrych oświadczeń przed ostatecznymi, wspólnymi ustaleniami. I po takiej wspólnej ocenie zamknąć tę stronicę naszych relacji, zachowując wzajemny szacunek. Powinniśmy też zacieśniać relacje gospodarcze czy obronne.

Uważa pan za realną groźbę, że spory o historię wpłyną na współpracę w innych sferach?


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie