Uroczystości z udziałem prezydenta Dudy odbywają się przy murze Zakładu Karnego w Rawiczu. W tym miejscu znajdują się dwie pamiątkowe tablice: jedna poświęcona jest ofiarom stalinowskich represji, druga - pamięci Kazimierza Pużaka, jednego z przywódców Polski Podziemnej 1944-1945, sądzonego w moskiewskim procesie szesnastu. Kazimierz Pużak najprawdopodobniej został zamordowany w rawickim więzieniu w kwietniu 1950 r. W 1996 r. odznaczono go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Więzienie w Rawiczu rozpoczęło działalność na przełomie 1820 i 1821 roku i od samego początku było więzieniem ciężkim, przeznaczonym dla więźniów politycznych. W okresie stalinowskim poza Kazimierzem Pużakiem przebywali tu także m.in. Władysław Bartoszewski, Stanisław Skalski, Wiesław Chrzanowski, Kazimierz Moczarski, Władysław Siła-Nowicki i Wojciech Borzobohaty.

Po oficjalnej uroczystości prezydent Duda odwiedzi zakład karny i spotka się z pracownikami więzienia. Następnie w rawickim ratuszu odbędzie się spotkanie z samorządowcami.

Ok. godz. 16. planowane jest wystąpienie prezydenta Dudy na rawickim rynku, podczas jego spotkania z mieszkańcami miasta. Wizyta prezydenta w Rawiczu jest głównym punktem wielkopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. (PAP)