Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki został zaproszony na marcowy szczyt G20 do Baden Baden – podał w środę na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów państw Trójkąta Weimarskiego w Paryżu szef resortu finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

Gospodarz spotkania, minister finansów Francji Michel Sapin podkreślił rolę tego typu rozmów trójstronnych. Zapewnił, że taki format rozmów jest szczególnie ważny dla Francji. Wskazał, że Francja i Niemcy przyzwyczajone są do takich rozmów dwustronnych, podobnie jak sąsiadujące ze sobą Polska i Niemcy. „Dla nas ważne jest to, żeby istniała również możliwość prowadzenia dialogu w formacie trójstronnym” – powiedział Sapin.

Wyjaśnił, że spotkaniu towarzyszył temat „zaufania”, któremu poświęcono znaczą część środowych rozmów. „Musimy odnaleźć zaufanie - zaufanie do Europy, zaufanie do siebie wzajemnie, ale również do wielkich partnerów poza Europą, również do tych, którzy zdecydowali się opuścić UE” – powiedział Sapin. Dodał, że ma na myśli także zaufanie do USA i ze strony USA, a także zaufanie ze strony obywateli oraz liderów politycznych.

Powiedział, że podczas rozmów poruszono wszystkie najważniejsze aktualne tematy, w tym kwestię Brexitu. „Mamy wspólne podejście w odniesieniu do negocjacji, które będzie prowadzić Komisja Europejska” – poinformował. Podkreślił, że konieczne jest takie ich przeprowadzenie, aby po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię uniknąć rożnego rodzaju przeszkód, np. zbyt długiej niepewności.

Sapin powiedział, że mówiono także o budowaniu dialogu z USA, bowiem partnerstwo z tym krajem jest w interesie zarówno Europy, jak i USA. Dodał, że tematem rozmów była także walka z agresywną optymalizacją podatkową i źródłami finansowania terroryzmu. Mówiono o wzmocnieniu planu Junckera, ale także o konieczności ukończenia budowy unii rynków kapitałowych. Poruszany był też temat obronności.

„Niezależnie od naszych różnic, różnej historii naszych krajów (…), mamy wiele wspólnych punktów i konieczny był ten dialog w formacie trójstronnym. To był wielki sukces” – podsumował.

Morawiecki powiedział, że wspólnym punktem rozmów było to, że wszystkim uczestnikom bardzo zależy, aby doprowadzić do zwiększenia stabilności w Europie, a z drugiej strony, aby zapewnić jedność po Brexicie.

„Trzeci punkt to doprowadzenie do wzrostu gospodarczego (…), a to wszystko musi się odbywać w sposób taki, żeby obywatele odzyskali jak najwięcej wiary w spójność społeczną i wiary w europejski projekt” – powiedział Morawiecki.

Mówił, że rakiem, który rozsadza UE, są raje podatkowe i różne metody unikania opodatkowania przez korporacje międzynarodowe i obywateli. „Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób wymieniać się informacjami i w jaki sposób działać w naszych systemach podatkowych, ale również na niwie europejskiej, żeby wyeliminować to zjawisko jak najszybciej ze wsparciem OECD i Komisji Europejskiej. Dla nas wszystkich jest to bardzo ważne” – podkreślił.

„Z naszej strony zaoferowałem jak najszybszą wymianę informacji zarówno w zakresie zwalczania nieuczciwego płacenia podatków, ale również zwalczania międzynarodowego terroryzmu” – powiedział wicepremier.

Zwrócił uwagę, że poruszano też problem kryzysu migracyjnego i zabezpieczenia zewnętrznych granic UE.

Schaeuble przyznał, że rozmowy były intensywne i szczere. „W czasie tych rozmów wykazaliśmy bardzo dużą zbieżność co do poruszanych punktów” – powiedział. Zwrócił uwagę na kwestie migracji i wyzwań, z którymi boryka się Europa, a także rolę Afryki w tym kontekście. Wskazał, że temat ten będzie poruszany również w ramach naszej prezydencji w grupie G20.

„Spotkamy się już niedługo w Baden Baden w ramach szczytu G20. Nasz kolega z Polski (Morawiecki – PAP) jest zaproszony na to spotkanie. Z dużą radością stwierdziłem, że to zaproszenie przyjął” – powiedział.

Wyjaśnił, że każdy kraj organizujący tego rodzaju szczyt ma prawo zaprosić różne osoby. „Bardzo się cieszę, że na tym spotkaniu G20 będziemy mieć nie tylko kraje z Europy Zachodniej, ale również przedstawiciela Polski” – dodał.

Morawiecki powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że jest bardzo zbudowany zaproszeniem do Baden Baden. „Jest to pierwsze zaproszenie tego typu dla ministra z Polski na spotkanie G20. Jest bardzo ważne, żebyśmy byli przy tym stole, bowiem G20 to miejsce, gdzie będą też rozmowy dotyczące międzynarodowych regulacji w zakresie systemu finansowego, ale też w zakresie międzynarodowego unikania podatków” – powiedział.

Zapewnił, że na pewno pojedzie do Baden Baden i będzie starał się tam występować nie tylko w roli obserwatora, ale także wnieść własny wkład. „To na pewno będzie wielkie wydarzenie" - powiedział. Dodał, że cieszy się nie tylko z samej obecności na szczycie, ale także z możliwości pokazania potencjału Polski.

Szczyt G20 w Baden Baden ma odbyć się w połowie marca.

Marcin Musiał (PAP)