Barbara Stanisławczyk-Żyła ponownie została prezesem Polskiego Radia - zdecydowała w czwartek Rada Mediów Narodowych po głosowaniu nad kandydaturami sześciorga finalistów konkursu. Stanisławczyk-Żyła będzie dalej pełniła funkcję, którą sprawuje od ponad roku.

Jak dowiedziała się PAP, RMN zdecydowała też, że zarząd Polskiego Radia będzie dwuosobowy, nie zdecydowano jeszcze kto zostanie członkiem zarządu.

RMN pod koniec listopada 2016 r. zdecydowała o rozpisaniu konkursu na nowego prezesa Polskiego Radia. Konkurs miał trzy etapy, do etapu finałowego zakwalifikowało się sześcioro kandydatów, obok obecnej prezes PR Barbary Stanisławczyk-Żyły byli to: Jacek Sobala, Tomasz Wybranowski, Henryk Cichecki, Mariusz Staniszewski oraz Marzanna Stychlerz-Kłucińska. Na przełomie stycznia i lutego odbyły się przesłuchania.

Stanisławczyk-Żyła pełni funkcję prezesa Polskiego Radia od ponad roku. Została powołana 8 stycznia 2016 r. przez ówczesnego szefa MSP Dawida Jackiewicza.

Stanisławczyk ukończyła Politechnikę Warszawską i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W 1990 r. została stypendystką w Agencji Reutera w Londynie.

W swojej dziennikarskiej karierze publikowała m.in. w "Po prostu", "Tygodniku Solidarność", "Kobiecie i Życiu", "Pani" i "Twoim Stylu". W latach 2006-2010 była redaktor naczelną miesięcznika "Sukces". Jest też autorką książek m.in. "Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska - historie dramatów i miłości", "Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce", "Matka Hłaski", "Czterdzieści twardych", czy "Miłosne gry Marka Hłaski".

Do ustawowych zadań funkcjonującej od sierpnia ubiegłego roku pięcioosobowej Rady Mediów Narodowych należy m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz PAP.

Pod koniec sierpnia ub.r. RMN rozpisała konkurs na prezesa TVP. Rozstrzygnięty został w połowie października - konkurs wygrał Jacek Kurski, piastujący stanowisko szefa TVP od 8 stycznia 2016 r