statystyki

Sejm znów pochyla się nad aborcją. Całkowity zakaz zostanie odrzucony?

autor: Klara Klinger26.01.2017, 07:48; Aktualizacja: 26.01.2017, 08:24
płód, kobieta w ciąży

Projekt złożyła do Sejmu w formie petycji Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Oprócz zakazu usuwania ciąży, chciałaby wprowadzić kary (dwa lata pozbawienia wolności) za sprzedaż i reklamę środków poronnych.źródło: ShutterStock

Dziś posłowie rozpatrzą projekt ustawy wprowadzającej całkowity zakaz usuwania ciąży. Trafił tam w formie petycji. Wszystko wskazuje na to, że zagłosują nad jego odrzuceniem.

Projekt złożyła do Sejmu w formie petycji Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Oprócz zakazu usuwania ciąży, chciałaby wprowadzić kary (dwa lata pozbawienia wolności) za sprzedaż i reklamę środków poronnych.

– Ustawa wprowadzająca podobne zmiany już raz została odrzucona przez Sejm. Rząd zaproponował program „Za życiem”, który ma inny charakter niż obecny projekt ustawy – bo nie karze za aborcję, ale może osiągnąć podobny cel: zmniejszenie liczby przerwanych ciąży. Program pomaga rodzinom, które zdecydują się urodzić np. dziecko z wykrytą niepełnosprawnością – tłumaczy Andrzej Smirnow (PiS), wiceprzewodniczący komisji ds. petycji, która ma się zająć projektem.

Przewodniczący tej komisji Sławomir Piechota (PO) wskazuje, że projekt ustawy mógłby wywołać na nowo protesty społeczne – wcześniej projekt obywatelski spowodował, że na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy kobiet w ramach czarnego marszu. Wprowadziłby także komplikacje prawne. – Przyjęcie proponowanych przepisów spowodowałoby zamęt w wypracowanych mechanizmach prawnych, zarówno w prawie cywilnym, jak i karnym. Przeprowadzenie operacji w okresie płodowym, która by się nie udała, mogłoby spowodować, że lekarz zostałby pozbawiony wolności z powodu śmierci dziecka – mówi Piechota.

Obaj politycy przyznają, że prawdopodobnie posłowie przegłosują wniosek o odrzucenie petycji.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie