statystyki

Wojciuk: Mapa, która nie pasuje do terytorium

autor: Anna Wojciuk25.01.2017, 07:31; Aktualizacja: 25.01.2017, 07:48
Sojusze państw odległych aksjologicznie są możliwe, jeśli jest wspólne zagrożenie

Sojusze państw odległych aksjologicznie są możliwe, jeśli jest wspólne zagrożenieźródło: ShutterStock

Czy blok cywilizacyjny, do którego przystąpiliśmy, a który nadal stanowi rdzeń systemu międzynarodowego, przetrwa? A jeśli tak, to w jakiej formie? Niepewność wywołana początkiem prezydentury Donalda Trumpa sprawia, że Polska znalazła się poza światem kontrolowanego ryzyka i znanych scenariuszy, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić po przystąpieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. W czasie kampanii pojawiło się wiele zapowiedzi, które dla naszych decydentów powinny być ostrzeżeniem.

OPINIA

Niepokojące jest zwłaszcza obsadzenie Chin w roli wroga, a Rosji w pozycji kogoś, z kim należy ubić interes. Komentatorzy polityczni przekonują często, że politycy wygłaszają rozmaite deklaracje w czasie kampanii wyborczych, ale później realizują program znacznie bardziej umiarkowany, a większości zapowiedzi nie spełniają wcale. Systematyczne badania nad realizacją obietnic wyborczych w państwach demokratycznych nie potwierdzają tego stwierdzenia. Zwycięscy politycy realizują średnio około 70–80 proc. deklaracji wyborczych, nawet jeśli w okrojonej formie. Obietnice wyborcze należy traktować poważnie.

W relacjach międzynarodowych zawsze istnieje ryzyko, że wydarzy się coś nieprzewidzianego. Przez większość czasu żyjemy jednak w poczuciu, że wiemy dostatecznie dużo. Że mamy mapę, która pasuje do terytorium, oraz trafnie rozumiemy, dokąd powinniśmy zmierzać. Kubański kryzys rakietowy, gdy supermocarstwa stanęły na skraju wojny nuklearnej, przeraził Moskwę i Waszyngton na tyle, że te wypracowały przejrzyste reguły gry. Odtąd rywale mogli ryzykować, w zasadzie eliminując niepewność. Tymczasem dziś na poziomie geopolitycznym po raz pierwszy od drugiej wojny światowej można sobie wyobrazić układ prowadzący do przegrupowania aliansów.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie