Formalną decyzję w sprawie przywrócenia ambasady w Tanzanii Waszczykowski wydał 22 grudnia ub.r. Uruchomiona na nowo ambasada ma też odpowiadać za wsparcie polskich obywateli, instytucji i przedsiębiorstw w sąsiednich krajach regionu: Rwandzie, Burundi, Malawi oraz Związku Komorów.

Jak podało w przesłanym PAP komunikacie biuro rzecznika prasowego MSZ, wtorek jest dniem oficjalnego uruchomienia ambasady, ponieważ tego dnia listy wprowadzające złożył charge d’affaires placówki Grzegorz Kacprzyński.

Po uroczystości przekazania listów odbyły się również konsultacje robocze z zakresu polsko-tanzańskiej współpracy dwustronnej z udziałem dyrektora Departamentu Europy MSZ Tanzanii Josepha Sokoine i zastępcy dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ Krzysztofa Buzalskiego.

Według informacji przekazanych przez MSZ, podczas rozmów omówiono perspektywy aktywizacji polskiej placówki w sferze gospodarki, inwestycji, kultury i nauki, a także możliwości wspólnych działań politycznych obu krajów. Wśród tematów konsultacji znalazły się również m.in. starania Polski o wybór na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.

Uruchomienie na nowo części placówek zamkniętych w latach 2008-2015 - w tym w Tanzanii - Waszczykowski zapowiedział podczas sejmowego expose w styczniu zeszłego roku. Do tej pory zreaktywowano m.in. ambasady w Senegalu i Iraku. (PAP)