Trzynaście osób zgłosiło akces do Parlamentarnego Zespołu Języka Esperanto. Chcą upowszechniać międzynarodowy język stworzony przez Ludwika Zamenhofa i starać się na tej idei budować międzynarodowe relacje, w tym relacje gospodarcze.

W obecnej kadencji Sejmu i Senatu jest ok. 160 różnych zespołów parlamentarnych. W zespole związanym z esperanto chce działać siedmioro parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej, czworo z Nowoczesnej oraz po jednym z PSL i Kukiz'15.

Przed świętami ukonstytuowało się jego prezydium, przewodniczącą została posłanka PO Anna Wasilewska. Jak powiedziała PAP, zespół ma zajmować się upowszechnianiem znajomości esperanto, także wśród młodzieży; chce też popularyzować sylwetkę twórcy tego języka Ludwika Zamenhofa.

Dodała, że choć sama nie zna esperanto, to zdaje sobie sprawę, że jest to język bardzo popularny na świecie i daje dużo możliwości na nawiązywanie kontaktów towarzyskich i gospodarczych.

Wyjaśniła, że inicjatywa powołania zespołu wyszła od osób zaangażowanych w upowszechnianie tego języka z Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Esperantystów oraz Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto.

"Zespół Parlamentarny Języka Esperanto działał w poprzedniej kadencji parlamentu i szefowie tych stowarzyszeń chcieli kontynuacji jego prac. Zgodziłam się podjąć inicjatywę, zaprosiłam do współpracy innych parlamentarzystów i tak powstał nasz zespół" - powiedziała Wasilewska.

Dodała, że o konieczności podtrzymywania zainteresowania językiem esperanto świadczy m.in. to, że został on wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Zespół chce zorganizować w przyszłym roku w Sejmie konferencję o esperanto i jego twórcy. "Może uda się zainteresować Ministerstwo Edukacji propozycją umożliwienia nauczania esperanto wśród dzieci i młodzieży. Zdajemy sobie sprawę, że to język raczej popularny wśród osób starszych, ale może warto przybliżyć go także młodzieży" - oceniła Wasilewska.

"Urodziłem się i jestem posłem z Białegostoku, Ludwik Zamenhof również urodził się w Białymstoku" - powiedział PAP Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna), wiceprzewodniczący tego zespołu. Dodał, że to postać mu bliska, a założenia, które Zamenhof przyjął przy tworzeniu esperanto, są "bardzo ciekawe".

Truskolaski przyznał, że nie chciał zasiadać w prezydium zespołu (jest debiutantem w Sejmie), ale zmienił zdanie kiedy dowiedział się, że Rada Miasta Białystok nie przyjęła uchwały, by 2017 rok był w mieście Rokiem Zamenhofa.

Niedawno białostoccy radni, głównie głosami dysponującego większością klubu PiS, odrzucili taki projekt prezydenta miasta (prywatnie ojca posła Truskolaskiego - PAP).

W przyszłym roku przypada setna rocznica śmierci Zamenhofa. Cykl imprez zapowiadają miejskie placówki a miejscowi esperantyści poinformowali, że w maju 2017 roku w Białymstoku odbędzie się Polski Kongres Esperantystów.

Poseł Truskolaski uważa, że poprzez propagowanie esperanto są szanse na nawiązywanie różnych międzynarodowych kontaktów, w tym gospodarczych. "Pan Zamenhof stworzył ten język żeby łączyć, a nie dzielić. My też chcemy łączyć, dzięki temu językowi, kultywowaniu tej idei" - dodał.

Przyznał że esperanto zna słabo, ale ma nadzieję, iż będzie mógł nauczyć się przynajmniej kilku słów. Zaznaczył, że znajomość tego międzynarodowego języka nie była kryterium przy akcesie do zespołu. Lista jego członków nie jest zamknięta.

Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku, młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał służyć porozumieniu różnych nacji i eliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.

Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących.

Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.