Artykuły na temat: "wykroczenia"

Adwokaci chwalą rozszerzenie definicji czynu karalnego w ustawie o nieletnich

27 maja 2019 r.

Nie cichnie dyskusja wokół zaproponowanego przez resort sprawiedliwości projektu nowej ustawy o nieletnich. Pod koniec kwietnia DGP pisał o tym, że dokument został poddany miażdżącej krytyce. Kontrowersje wzbudziła m.in. propozycja, która spowoduje, że nieletni będą stawać przed sądem karnym za popełnienie jakiegokolwiek wykroczenia. Jak się jednak okazuje, są podmioty, którym zmiana ta się podoba.

Utrudnianie wyjazdu innym to wykroczenie

23 kwietnia 2019 r.

Prowadzę działalność gastronomiczną w centrum miasta. Niedawno otrzymałem pismo z sądu o sprawie karnej z powodu zaparkowania samochodu dostawczego w sposób utrudniający wyjazd z sąsiedniej posesji. Czy mogę być za to ukarany?

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego autorstwa posłów PiS

31 stycznia 2019 r.

Sejm uchwalił w nocy ze środy na czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa posłów PiS. Za przyjęciem nowelizacji Kodeksu wyborczego opowiedziało się 230 posłów, przeciw było 160 posłów, 22 posłów wstrzymało się od głosu. Nowela trafi teraz do Senatu.

Kanada: Ambasada Chin sprzeciwia się aresztowaniu Meng Wanzhou

6 grudnia 2018 r.

Ambasada Chin opublikowała na swej stronie internetowej oświadczenie, w którym "zdecydowanie sprzeciwia się i stanowczo protestuje” przeciwko aresztowaniu wiceprezes firmy Huawei Meng Wanzhou i informuje, że będzie "uważnie śledzić rozwój sytuacji".

Kiedy kradzież jest przestępstwem? Nowe przepisy wchodzą w życie

15 listopada 2018 r.

Określenie na poziomie 500 zł stałego progu, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem - przewiduje nowelizacja, która w czwartek weszła w życie. Według resortu sprawiedliwości zmiana pozwoli skuteczniej zwalczać drobne kradzieże.

Warszawa: Przewodnicząca komisji wyborczej na Ochocie pod wpływem alkoholu

21 października 2018 r.

Przewodnicząca w jednej z warszawskich komisji wyborczych miała blisko półtora promila alkoholu we krwi – poinformował PAP rzecznik Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak. Jak podała Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie, incydent wydarzył się na Ochocie.

Zaniedbany placyk to nie chroniony teren zieleni

14 października 2018 r.

Prowadzę firmę usługową. Stawiałem nasze służbowe auta na zaniedbanym terenie, który był przygotowywany wcześniej pod inwestycję, ale do budowy nie doszło. Niedawno otrzymałem wyrok nakazowy za niszczenie zieleni miejskiej, a konkretnie trawnika. Sprawę w sądzie przeciwko mnie zainicjowano po interwencjach straży miejskiej. Według mnie – niesłusznie, bo na spornym terenie miejskiej zieleni nie ma. Obecnie czekam na rozprawę. Jak mogę się wybronić?

Wielość zaległych urlopów może świadczyć nawet o przestępstwie

29 września 2018 r.

Kilku pracowników z różnych względów ma zaległy urlop. Pracodawca zamierza umożliwić wykorzystanie wypoczynku do końca września, ale pod warunkiem, że nie będzie to kolidowało z zapewnieniem prawidłowej organizacji pracy. Zastanawia się, czy w razie wystąpienia okoliczności nieprzewidzianych w chwili udzielania takiego zaległego urlopu będzie mógł odwołać pracownika z wypoczynku? Czy nieudzielenie urlopu zaległego do końca września może być podstawą do postawienia zarzutu wykroczenia lub przestępstwa?