Artykuły na temat: "wybory 2019"

SN: niezasadne kolejne dwa protesty ws. okręgu nr 59 w wyborach do Senatu

6 listopada 2019 r.

Sąd Najwyższy uznał w środę ze niezasadne kolejne dwa protesty - KO i indywidualnego wyborcy - dotyczące wyborów do Senatu w okręgu nr 59, gdzie PiS zgłosiło kandydata w miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego - poinformował rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski.

Godusławski: Wiadomo co i jakiej baletnicy

25 października 2019 r.

Poseł Marcin Horała, a być może za chwilę nawet minister Marcin Horała, ma teorię. Teoria nie jest w PiS nowa, ale dziwne, że wraca po wygranych przez tę partię wyborach. No bo PiS wygrał i nie musi szukać wymówek, a jednak ich szuka. Poseł elekt ogłosił właśnie, że gdyby nie media, to jego partia dzisiaj chwaliłaby się zgarnięciem nawet 60 proc. głosów w wyborach. Logiczne.

Partyjne lokomotywy i odkurzacze

22 października 2019 r.

Proporcjonalnie największą lokomotywą wyborczą w tych wyborach okazał się Konrad Berkowicz z Konfederacji. Tuż za nim znaleźli się Władysław Kosiniak-Kamysz, Mateusz Morawiecki i Małgorzata Kidawa-Błońska.

Szczerek: Wyleźmy już z tej piwnicy. Niemiec nie przyjedzie na kompradorze i nas nie zje

22 października 2019 r.

"Od 10 lat siedzieli w piwnicy w oczekiwaniu na koniec świata” – taki nagłówek przeczytałem na Facebooku czy Twitterze. „To o nas” – pomyślałem od razu. Chodziło generalnie o to, że gdzieś w Holandii z zabitej dechami piwnicy wypełzł brodaty i niedoczyszczony facet. Doczłapał do najbliższego baru, zamówił pięć piw i je wypił. Jedno za drugim. Dopiero wtedy powiedział barmanowi, że uciekł człowiekowi, który przetrzymywał go w niej od dziesięciu lat i że trzyma tam też więcej osób. Siedzieli, bo przywódca grupy wmówił im dziesięć lat temu, że tylko tak mogą przetrwać koniec świata. „To o nas” – pomyślałem.

Grajewski: Polacy na obczyźnie się nie zmobilizowali

15 października 2019 r.

W mediach, w szczególności tych społecznościowych, przez całą wyborczą niedzielę wrzucano fotografie kolejek tworzących się przed lokalami utworzonymi za granicą. Nawet godzinę trzeba było czekać w głównym lokalu w Berlinie, w cierpliwość trzeba było uzbroić się również w Londynie. „Mobilizacja wyborców za granicami kraju” – brzmiała najczęstsza interpretacja długich kolejek. Prawdą jest, że zarówno przekroczenie 90 tys. zarejestrowanych wyborców na terenie Wielkiej Brytanii czy ponad 50 tys. na terenie Niemiec to dotychczasowy rekord. Z dostępnych już rezultatów dość jasno wynika, że za granicą mobilizował się przede wszystkim elektorat partii opozycyjnych. W europejskich stolicach Polacy częściej niż w kraju oddali głos na Koalicję Obywatelską i Lewicę. A więc owszem – zmobilizowała się więc pewna grupa Polaków mieszkająca i pracująca poza krajem, która życzyła sobie odsunięcia PiS od władzy.

Co mówi się w Niemczech o wyborach w Polsce?

14 października 2019 r.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" komentując w poniedziałek wyniki wyborów w Polsce podkreśla, że ich wynik był przewidywalny. Tak bardzo, że zwycięski PiS prawie się nie cieszył - uważa magazyn.

PKW: Wybory przebiegły stosunkowo spokojnie

14 października 2019 r.

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych Państwowa Komisja Wyborcza przedstawi najwcześniej w poniedziałek wieczorem, a najpóźniej we wtorek. Wcześniej zostaną zaprezentowane cząstkowe rezultaty. Komisja poinformowała też o przebiegu głosowania. Było spokojnie, jednak w niektórych lokalach wyborczych doszło do przypadków naruszenia prawa.