Artykuły na temat: "sędziowie"

Osoby powołane do Izby Dyscyplinarnej są sędziami [OPINIA]

5 grudnia 2019 r.

Wyrok TSUE z 19 listopada 2019 r. bez wątpienia wymaga pogłębionej refleksji, podejmowanej w ramach szerokiej debaty publicznej. W mojej ocenie szczególnie ważne jest jednak dostrzeżenie w rozstrzygnięciach trybunału treści, które mogą przyczynić się do zawężenia pola sporu o optymalny kształt władzy sądowniczej w Polsce.

Tusk staje w obronie protestujących sędziów - zasługują na uznanie

4 grudnia 2019 r.

 Ci sędziowie, którzy maja odwagę przeciwstawić się brutalnemu atakowi na polski system sprawiedliwości, zasługują na najwyższy szacunek, a nie na potok oszczerstw - oświadczył w środę w Brukseli szef Europejskiej Partii Ludowej, były lider PO Donald Tusk.

TSUE potwierdził ograniczenie dostępu do broni palnej

3 grudnia 2019 r.

 Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził we wtorek ważność dyrektywy wprowadzającej restrykcje w sprawie najniebezpieczniejszych rodzajów broni palnej. Wprowadzone po atakach terrorystycznych przepisy zaskarżyły Czechy, a Polska była jednym z krajów wspierających.

Dyscyplinarka Juszczyszyna. Wątpliwości narastają

3 grudnia 2019 r.

Istnieją poważne wątpliwości co do tego, czy Michał Lasota, zastępca rzecznika dyscyplinarnego, powinien prowadzić sprawę olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna, któremu postawił zarzuty za to, że ten wezwał Kancelarię Sejmu do udostępnienia list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. W sprawie może występować konflikt interesów.