Artykuły na temat: "sądownictwo"

Sędzia Kuba o orzeczeniu TSUE i SN: Mam satysfakcję z wyniku tej sprawy

9 grudnia 2019 r.

Mam satysfakcję z wyniku tej sprawy; mogę powiedzieć, że nawet przerosło to moje oczekiwania - w ten sposób do orzeczeń TSUE i SN odniósł się sędzia NSA Andrzej Kuba, który złożył odwołanie od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa dot. przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

Gersdorf: Nie byłam na ślubowaniu nowych sędziów TK

6 grudnia 2019 r.

Nie byłam na zaprzysiężeniu Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Miałam zaproszenie. Nie uważałam za stosowne, żeby tam iść - powiedziała w piątek I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w radiu TOK FM.

Budka: PiS stosuje wobec sędziów metody państw totalitarnych

4 grudnia 2019 r.

PiS stosuje wobec sędziów metody państw totalitarnych; to, co robią rzecznicy dyscyplinarni wobec sędziów, jest karygodne i niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa - ocenił w środę szef klubu KO Borys Budka odnosząc się do kolejnych zarzutów dyscyplinarnych dla szefa "Iustitii".

Olsztyn: Wiceprezesi Sądu Rejonowego złożyli rezygnację

4 grudnia 2019 r.

Dwoje wiceprezesów Sądu Rejonowego w Olsztynie - sędziowie Anna Szczepańska i Krzysztof Krygielski - złożyło w środę rezygnację z zajmowanych funkcji. Sędziowie nie podali powodów swojej decyzji. Krzysztof Krygielski w rozmowie z PAP zasugerował, że jego decyzja wiąże się z uchwałą wzywająca do odwołania Macieja Nowackiego z funkcji prezesa sądu.

Są kolejne zarzuty dyscyplinarne dla prezesa "Iustitii"

4 grudnia 2019 r.

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów wszczął we wtorek postępowanie dyscyplinarne i postawił zarzuty dyscyplinarne prezesowi Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystianowi Markiewiczowi.

Dyscyplinarka Juszczyszyna. Wątpliwości narastają

3 grudnia 2019 r.

Istnieją poważne wątpliwości co do tego, czy Michał Lasota, zastępca rzecznika dyscyplinarnego, powinien prowadzić sprawę olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna, któremu postawił zarzuty za to, że ten wezwał Kancelarię Sejmu do udostępnienia list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. W sprawie może występować konflikt interesów.

Gersdorf i Rączka kontra Piotrowicz. Sąd odracza wydanie orzeczenia

2 grudnia 2019 r.

Do 2 stycznia warszawski sąd okręgowy odroczył publikację orzeczenia w procesie o ochronę dóbr osobistych, który I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia SN Krzysztof Rączka wytoczyli Stanisławowi Piotrowiczowi w związku z jego słowami o "sędziach, którzy są zwykłymi złodziejami".

KO o zmianach w sądownictwie: To będzie próba zwiększenia wpływu PiS na sądy

2 grudnia 2019 r.

Projekt zakładający sankcje dla sędziów podważających działania i orzeczenia sędziów wskazanych przez nową KRS będzie próbą zwiększenia wpływu PiS na sądy; jeśli zostanie uchwalony przez Sejm, Senat powinien zasięgnąć w jego sprawie opinii Komisji Weneckiej - uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej.