Artykuły na temat: "sądownictwo"

Prezesi do weryfikacji, wyroki nie do podważenia. Fundacja Batorego ma pomysł na zmiany w wymiarze sprawiedliwości

9 października 2019 r.

Rezygnacja z delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości, zmiana kompetencji szefa MS i utworzenie administracji sądów powszechnych – to niektóre pomysły Fundacji Batorego na zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Rekomendacje zostały zawarte w raporcie pt. „Jak przywrócić państwo prawa. Sądownictwo powszechne”, który dziś zostanie upubliczniony.

Asystent odciąży sędziego. Na papierze

8 października 2019 r.

Zarządzenie wzywające do usunięcia braków formalnych (np. brak podpisu, pełnomocnictwa, niezbędnego załącznika etc.) czy fiskalnych (brak opłaty lub wniesienie jej w niepełnej wysokości) będzie mógł wydać asystent sędziego.

Zybała: Reforma sądownictwa? Jedyne co zrobiono, to odgórny hejt na sędziów [WYWIAD]

4 października 2019 r.

- Projektowanie czegoś tak skomplikowanego jak reforma sądownictwa musi opierać się na wiedzy, nie na żądzach ludu. Lud chce zmiany? Więc ja dałbym mu tę zmianę rozłożoną na 10 lat - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Zybała, doktor habilitowany z dziedziny nauk o polityce, profesor w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Naukowo zajmuje się zagadnieniami polityki publicznej, dialogu społecznego, rządzenia publicznego.

Spór o udział w kampanii członka KRS nie gaśnie

3 października 2019 r.

Jak informowaliśmy jako pierwsi w poniedziałkowym numerze DGP, Wiesław Johann, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, w krótkim nagraniu zamieszczonym w internecie udzielił poparcia startującemu w wyborach do Sejmu z listy PiS Adamowi Borowskiemu.