Artykuły na temat: "równouprawnienie"

Parytety w Komisji Europejskiej. Oto plany Ursuli von der Leyen

19 lipca 2019 r.

Komisja Europejska chwali się, że coraz więcej kierowniczych stanowisk w tej instytucji zajmują kobiety. Jak podkreśla, sytuacja znacznie poprawiła się w tym zakresie od czasu przejęcia sterów unijnej egzekutywy przez Jean-Claude'a Junckera.

Płeć piękna także łamie prawo. Odsetek kobiet wśród sprawców przestępstw rośnie

8 stycznia 2019 r.

Od stycznia do września 2018 r. przestępstwo popełniło niemal 28,3 tys. kobiet. Rok wcześniej było ich 27,9 tys., a w 2016 r. – 27,2 tys. Jeśli ten trend potwierdził się także w ostatnim kwartale, ubiegły rok był kolejnym, w którym udział pań wśród sprawców przekroczył 11 proc. A jeszcze w latach 90. oscylował na poziomie 4 proc.

Krzaklewska: Dziurawy rurociąg wyrzuca kobiety z nauki [WYWIAD]

7 czerwca 2018 r.

- Kobietom na uczelniach przydzielane są często czasochłonne zajęcia administracyjne, które odrywają je od głównej ścieżki badawczej. Muszą się też bardziej wykazać, żeby być ocenione na tym samym poziomie co mężczyźni - mówi w wywiadzie dla DGP Ewa Krzaklewska, dr socjologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Markiewka: Poprawność polityczna nie istnieje

18 lutego 2018 r.

Kilka miesięcy temu w kinach pojawiła się kolejna część „Gwiezdnych wojen”. Po jej premierze w sieci można było znaleźć skróconą wersję filmu, która miała tylko 46 minut (była krótsza o dwie godziny od oryginału). Dlaczego? Jej autor usunął wszystkie sceny, w których pojawiają się kobiety. Uzasadniał to tym, że „Gwiezdne wojny”, tak jak duża część kina hollywoodzkiego, ulega terrorowi feminizacji. Dlatego w kontrze do tej tendencji wyciął kobiety z filmu, przede wszystkich zaś sceny, w których wydają rozkazy i mają pomysły.

Turcja: Władze Ankary zakazały wydarzeń kulturalnych osób LGBT

19 listopada 2017 r.

Władze Ankary zakazały wydarzeń kulturalnych, w tym wystaw i pokazów filmów, związanych z tematyką LGBT i dotyczących osób z tej społeczności - poinformowało w niedzielę biuro gubernatora, powołując się na względy bezpieczeństwa publicznego.