Artykuły na temat: "rak"

Eksperci: Radioterapia protonowa nie jest lepsza od fotonowej

17 września 2016 r.

Nie ma twardych dowodów na to, że terapia protonowa jest lepsze od powszechnie stosowanej tradycyjnej radioterapii fotonowej - powiedział PAP dr Krzysztof Konopa z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wkrótce będzie 30 mln potencjalnych dawców szpiku na świecie

17 września 2016 r.

Do 28,5 mln zwiększyła się liczba potencjalnych dawców szpiku kostnego na świecie i wkrótce przekroczy 30 mln – informuje światowa organizacja zrzeszająca rejestry dawców WMDA z okazji obchodzonego 17 września Światowego Dnia Dawcy Szpiku.

GIS rapuje i nieszablonowo edukuje; tym razem o szkodliwości palenia

23 maja 2016 r.

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz nagrał klip, w którym wcielając się w rolę rapera edukuje o szkodliwości palenia. „Dla tych, co jeszcze palą dziś nauka prosta taka: nie pal fajek - nie bądź głupi, chcesz być zdrowy - nie karm raka” – śpiewa.

Zmiany w pakiecie niepokoją onkologów. Leczenie chorych na raka znów będzie limitowane przez NFZ?

18 maja 2016 r.

Medycy się obawiają, że leczenie chorych na raka znów będzie limitowane przez NFZ. Resort zdrowia uspokaja, że nie ma takich planów. Do konsultacji trafił kolejny projekt zmian w pakiecie onkologicznym, tj. nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.) oraz cztery projekty rozporządzeń. Przy czym największe zamieszanie spowodowały zapisy o przekazaniu większej władzy NFZ – m.in. z ustawy wykreślony zostanie zapis o bezlimitowym rozliczaniu świadczeń zdrowotnych w onkologii.

Profilaktyka rakowa w Polsce: Badania przesiewowe nowotworów szyjki macicy i piersi od grudnia zamknięte

4 maja 2016 r.

Wskaźniki umieralności z powodu raka szyjki macicy są w Polsce ponad dwukrotnie wyższe niż średnia w UE. Pod względem pięcioletniego okresu przeżycia osób, u których zdiagnozowano chorobę, w zestawieniu państw OECD byliśmy na przedostatnim miejscu, wyprzedzając jedynie Chile. Powód: choroba jest wykrywana zbyt późno. I jak wynika z zaprezentowanego ostatnio audytu społecznego profilaktyki antynowotworowej skierowanej do kobiet – niewiele wskazuje, by się to zmieniło.