Artykuły na temat: "rak"

Profilaktyczna mastektomia może znaleźć się w koszyku

16 stycznia 2018 r.

Usunięcie piersi oraz jajników w przypadku zagrożenia dziedzicznym nowotworem mogą stać się świadczeniami gwarantowanymi. Resort zdrowia zlecił Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowanie rekomendacji w tej sprawie.

System przegrywa z rakiem jelita

7 września 2017 r.

Rozpoznawanie na zbyt późnym etapie, brak monitorowania wyników leczenia i precyzyjnych rejestrów to tylko część największych problemów. 2,2 mld rocznie traci gospodarka na chorych z rakiem jelita grubego. Koszty jego leczenia to połowa tej sumy – wynika z raportu Uczelni Łazarskiego „Możliwość poprawy opieki nad chorymi na raka jelita grubego”.

Pozytywna rewolucja w leczeniu raka piersi

8 sierpnia 2017 r.

Wiadomo już, jak mają wyglądać polskie breast cancer unity. Zgodnie z wytycznymi pod jednym dachem zaoferują m.in. pełną diagnostykę, kompleksowe leczenie i rehabilitację

Moje ciało mnie zdradziło. Tak myślę o raku [WYWIAD]

24 czerwca 2017 r.

Właśnie minęłaś się z panią z hospicjum. Przy takim poziomie markerów nowotworowych i wyników krwi to jakby mi podali chemię, to by mnie zabili. Więc zostało tylko to: bardzo miłe pielęgniarki zmieniają mi plastry z morfiną. Przynajmniej nic mnie nie boli.

Eksperci: Spada umieralność na raka szyjki macicy w Polsce

30 maja 2017 r.

Po kilku latach od wprowadzenia Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy zaczęła spadać w naszym kraju zachorowalność i umieralność na ten nowotwór - poinformowali we wtorek eksperci na briefingu prasowym w Warszawie.

Selvita podała potencjalny lek na białaczkę SEL24 pierwszemu pacjentowi

17 marca 2017 r.

Selvita ogłosiła, iż pierwszy pacjent otrzymał związek SEL24 w ramach badania I/II fazy klinicznej prowadzonego w ośrodku klinicznym w Stanach Zjednoczonych. SEL24 jest potencjalnym nowym lekiem przeciwnowotworowym, rozwiniętym przez Selvitę, przeznaczonym do stosowania doustnie w opornej postaci ostrej białaczki szpikowej (ang. acute myeloid leukemia, AML), podała spółka.

Znany grzyb może pomóc w leczeniu raka szyjki macicy

16 marca 2017 r.

Znany i często występujący na drzewach grzyb rozkładający drewno może się okazać pomocny w leczeniu raka szyjki macicy. Znajdujący się w nim enzym był dotąd szczególnie przydatny w przemyśle. Naukowcy z Lublina wykazali zaś jego właściwości przeciwnowotworowe i antywirusowe.

Refundacja leków: Chorzy na raka chcą być leczeni zgodnie ze standardami

8 marca 2017 r.

Spośród 19 przeanalizowanych rodzajów nowotworów tylko w jednym, raku jajnika, polscy pacjenci mogą mieć pewność, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną wiedzą medyczną – wynika z raportu przygotowanego dla onkologicznej fundacji Alivia dzięki wsparciu Pracodawców RP.

W Polsce usuną jajnik lub część piersi, zanim rozwinie się rak

26 stycznia 2017 r.

Tysiące kobiet w Polsce, np. ze względu na obciążenie genetyczne, wielokrotnie bardziej narażone są na ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Jest wreszcie szansa, że, wzorem innych państw, będą mogły przejść profilaktykę chirurgiczną, czyli wyciąć zagrożony chorobą narząd za pieniądze z NFZ.

Naukowcy z UŚ ulepszają fototerapię do walki z nowotworami

26 grudnia 2016 r.

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracują nad ulepszeniem terapii fotodynamicznej, stosowanej w walce z nowotworami jako alternatywa lub uzupełnienie dla radio- czy chemioterapii. W grudniu badacze uzyskali polski patent na poprawiającą jej skuteczność mieszaninę.

Rak piersi nadal jednym z najczęstszych zagrożeń onkologicznych dla kobiet w Polsce

22 grudnia 2016 r.

Aby zwiększyć świadomość kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi, Grupa LUX MED zainicjowała projekt bezpłatnych mobilnych badań mammograficznych realizowanych poza Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. W ciągu dwóch lat poddało się im już ponad 21 tys. kobiet w całej Polsce w wieku 40-49 i 70-75 lat. Wszystko dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.