Artykuły na temat: "prawo"

Za niejasności w dokumentacji zapłaci zamawiający

9 lipca 2019 r.

Wykonawcy zamówienia publicznego nie wolno obciążać kosztami wykonania dodatkowych prac, niewymienionych w umowie ani dokumentacji technicznej zamówienia, jeżeli z tejże umowy lub dokumentacji nie wynikało, że muszą one być zrealizowane – uznał Sąd Najwyższy.

Zerowy PIT dla młodych: Projekt skierowany do dalszych prac

3 lipca 2019 r.

Sejm zdecydował w środę o skierowaniu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych projekt ws. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia. W trakcie dyskusji posłowie podkreślali, że projekt to dobry kierunek zmian dla młodych, ale przepisy wymagają jeszcze dopracowania.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości

3 lipca 2019 r.

Celem noweli ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, którą podpisał prezydent, jest zwiększenie podaży gruntów, by mogłyby być wykorzystane przez KZN - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Dodała, że nowe prawo ma umożliwić sprawniejszą realizację rządowego programu Mieszkanie plus.

Rząd przyjął projekt noweli ustawy Prawo własności przemysłowej

2 lipca 2019 r.

Doprecyzowanie pojęcia wynalazku, eliminacja niejasności ws. ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe i znaki towarowe dla MŚP – to zmiany, jakie zakłada przyjęty przez rząd projekt noweli ustawy Prawo własności przemysłowej - poinformowało we wtorek MPiT.

Czy Polsce potrzebny jest urząd patentowy?

2 lipca 2019 r.

Od stycznia 2019 r. czekają na obsadzenie już oba stanowiska wiceprezesów Urzędu Patentowego RP. W najbliższym czasie powołany zostanie prezes. Jakiej odpowiedzi osoby te udzielą na tytułowe pytanie?

Prezydent kieruje do TK nowelizację Kodeksu karnego

28 czerwca 2019 r.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę Kodeksu karnego - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Jak podkreślono, tryb postępowania z ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego.

Niektóre błędy zleceniodawca może i powinien naprawić w ZUS

27 czerwca 2019 r.

Chodzi o sytuację, gdy płatnik przez pomyłkę zgłosił zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego z nieprawidłową datą, co mogło spowodować pozbawienie go prawa do zasiłku. Taką osobę trzeba wtedy wyrejestrować, a następnie ponownie zarejestrować.

TK: Brak zażalenia nie zamyka drogi do sądu

26 czerwca 2019 r.

– To, że pokrzywdzony nie może wnieść zażalenia od ponownej decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa, nie narusza jego konstytucyjnych praw. Ma on inne sposoby dochodzenia swoich roszczeń – orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.