Artykuły na temat: "prawo"

HFPC: Reforma sądownictwa osłabiła niezawisłość sędziów

24 lipca 2019 r.

Reforma wymiaru sprawiedliwości osłabiła niezawisłość sędziowską i niezależność sądownictwa, doprowadziła do powstania efektu mrożącego wśród sędziów i obsadzenia stanowisk funkcyjnych sędziami lojalnymi rządowi - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W jakim zakresie służby interesują się obywatelem? Oto inwigilacyjne El Dorado

22 lipca 2019 r.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przesłał do Senatu informację o częstotliwości, z jaką służby zakładały obywatelom podsłuchy, przeglądały korespondencję i śledziły nasze ruchy w internecie. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że w ubiegłym roku wszystkie uprawnione organy skierowały łącznie 6088 wniosków o zarządzenie kontroli operacyjnej. Sąd przychylił się do 5915, a odmówił wobec 25 osób. Dla porównania: w 2015 r. łącznie wniosków było 5673, a akceptację sądu zyskało 5431. Gdyby opierać się tylko na tych liczbach, obraz byłby niepełny.

500 plus dla osób niepełnosprawnych. Sejm uchwalił ustawę

19 lipca 2019 r.

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Sejm przyjął poprawkę złożoną przez Kukiz'15, która zakłada podwyższenie kwoty uprawniającej do otrzymania dodatku do wysokości płacy minimalnej.

Czy przestępcy mogą przeniknąć do prokuratury?

19 lipca 2019 r.

Młodzi, niedoświadczeni pracownicy, duża liczba odejść ze stanowisk urzędniczych, konieczność dorabiania w dyskontach - o takich problemach, ale i o zmianach na lepsze mówi Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych będą możliwe od października

18 lipca 2019 r.

Ustawa w sprawie 500 zł dla osób całkowicie niezdolnych do samodzielnej egzystencji ma wejść w życie od 1 października i od tego momentu będzie możliwe składanie wniosków o świadczenie – powiedział PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.