Artykuły na temat: "prawo"

Co możemy wyczytać ze śladów krwi?

2 sierpnia 2019 r.

Mało kto jednak ma świadomość, że specjaliści i biegli interpretujący kształty i rozmieszczenie plam krwi występują w polskim systemie prawnym. Jednym z nich jest Kacper Choromański, gość Studia Dziennika Gazety Prawnej.

Zmiany w prawie budowlanym na ostatniej prostej

1 sierpnia 2019 r.

Po dodatkowych uzgodnieniach Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął 31 lipca projekt nowelizacji prawa budowlanego. W najbliższy wtorek może więc go przyjąć rząd, tym samym parlament ma szansę zająć się dokumentem jeszcze w tej kadencji. Sejm planuje zebrać się dwa razy przed wyborami – pod koniec sierpnia i w pierwszej połowie września.

Stosując się do postanowienia, Kancelaria Sejmu złamie prawo [OPINIA]

31 lipca 2019 r.

Pomijając brak okoliczności uzasadniających podjęcie przez prezesa UODO postanowienia zabezpieczającego w trybie art. 70 ustawy o ochronie danych osobowych, trzeba podkreślić, że rażąco narusza ono zasadę ujętą w art. 170 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. 

Rewolucja w postępowaniu administracyjnym [KOMENTARZ]

31 lipca 2019 r.

Wczoraj weszła w życie reforma postępowania administracyjnego, w tym duża zmiana w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zgodnie z przyjętymi przez prawodawcę zmianami od decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje skarga do organu administracji publicznej.

Czy ujawnienie list poparcia dla kandydatów do KRS prowadziłoby do naruszenia przepisów RODO? [WYWIAD]

31 lipca 2019 r.

- Artykuł 86 rozporządzenia wyraźnie stanowi, że dane osobowe zawarte w dokumentach urzędowych, które posiada organ lub podmiot publiczny lub podmiot prywatny w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym, mogą zostać przez ten organ lub podmiot ujawnione zgodnie z prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego, któremu podlega ten organ lub podmiot, dla pogodzenia publicznego dostępu do dokumentów urzędowych z prawem do ochrony danych osobowych na mocy niniejszego rozporządzenia. - mówi dr Paweł Litwiński, adwokat w kancelarii Barta Litwiński.

Kiedy pan ostatnio słyszał o skandalu komorniczym? [WYWIAD]

31 lipca 2019 r.

- Liczba sytuacji, w których musi interweniować ministerstwo, spadła. Rzadziej też musimy kierować wnioski dyscyplinarne - mówi dr Rafał Reiwer, zastępca dyrektora departamentu wykonania orzeczeń i probacji Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedzialny za reformę komorniczą.

Prokuratura nie wezwie Falenty do wyjaśnienia oskarżeń z listów

29 lipca 2019 r.

Warszawska prokuratura nie wezwie Marka Falenty do przedstawienia dowodów na twierdzenia, jakie zawarł w listach do najważniejszych osób w państwie - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita". Według gazety, to efekt fortelu, jaki zastosowała prokuratura.

"Gazeta Polska" trafiła do kiosków mimo decyzji sądu

27 lipca 2019 r.

Sąd nakazał Gazecie Polskiej wycofać ze sprzedaży egzemplarze zawierające naklejkę "strefa wolna od LGBT". Numeru z naklejką odmówiła sieć Empik. "Gazeta Polska" ukazała się jednak w sieci Ruch. Jak tłumaczy rzecznik firmy, ta nie może ingerować w treść programową wydawnictw, a zajmuje się jedynie ich kolportażem.