Artykuły na temat: "paragony"

Wydawanie paragonu: najprawdopodobniej robisz to źle

8 lipca 2019 r.

Obecne regulacje nie pozostawiają wątpliwości, w którym momencie klienci powinni otrzymać takie dokumenty. Szkopuł w tym, że w praktyce dla podatników spełnienie nowych wymogów może być uciążliwe bądź wręcz niemożliwe.

Sprzątaczka, dorożkarz i flisak kupią kasę fiskalną

9 października 2018 r.

Od 1 kwietnia 2019 r. firmy, które oferują indywidualnym klientom usługi sprzątania, przewozu pasażerów rikszą i dorożką oraz spływu Dunajcem, będą musiały wystawić paragony. Dotyczy to przedsiębiorców kontynuujących świadczenie usług i tych, którzy je dopiero rozpoczynają. Obowiązek taki wynika z projektu rozporządzenia w sprawie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Wejdzie ono w życie 1 stycznia 2019 r. W odróżnieniu od obecnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 2454) nowe rozporządzenie będzie obowiązywało przez dwa lata.

Różnicę VAT z paragonu też można odzyskać

9 października 2018 r.

Podatnik, który zaniży stawkę VAT na paragonie, musi dopłacić różnicę. Analogicznie więc w sytuacji odwrotnej ma prawo odzyskać nadpłatę – orzekł NSA.

Podatki w 2019 roku: Coraz mniej czasu na paragony online

11 września 2018 r.

Od stycznia 2019 r. stacje benzynowe i wulkanizatorzy powinni obowiązkowo stosować elektroniczne kasy fiskalne – zakłada projekt zmian w ustawie o VAT. Problem polega na tym, że od czerwca nic się z nim w Sejmie nie dzieje.

Kantory nadal bez kas fiskalnych

3 kwietnia 2018 r.

Do końca roku kantory nie muszą wydawać paragonów fiskalnych. Zgodnie z zapowiedzią minister finansów wycofał się z pomysłu obowiązkowego ewidencjonowania w kasach obrotu z wymiany walut.

MF nie składa broni. Chce kolejnych narzędzi do walki z oszustwami w VAT

9 marca 2018 r.

Po wprowadzeniu jednolitego pliku kontrolnego, różnego rodzaju pakietów uszczelniających VAT, w tym paliwowego i przewozowego, podzielonej płatności, systemu STIR, kontroli całych łańcuchów transakcji, konsolidacji aparatu skarbowego, Ministerstwo Finansów nie spocznie na laurach i nie będzie jedynie czekać na efekty tych wszystkich zmian. Resort w najnowszym projekcie nowelizacji VAT uszczelnia ten podatek w miejscach, gdzie pojawiają się większe lub mniejsze luki

Paragony na razie bez NIP, ale pomysł wróci

21 grudnia 2017 r.

Ministerstwo Finansów wycofało się z propozycji, żeby paragony musiały mieć numer identyfikacji podatkowej, aby móc wymieniać je na faktury dające prawo do odliczenia VAT. Całkiem jednak z niej nie rezygnuje

Spór o zmiany w VAT: Brak NIP na paragonie nie uderzy w firmy

7 grudnia 2017 r.

Projekt zmian w ustawie o VAT w kontekście obowiązku umieszczania NIP na paragonie jest konsultowany i, co zrozumiałe, do resortu finansów docierają różne uwagi. Także takie, jak te zgłoszone przez resort spraw zagranicznych, a opisane we wczorajszym wydaniu DGP (nr 236, „NIP na paragonie łamie unijną dyrektywę VAT”).