Artykuły na temat: "pacjenci"

Farmaceutyczna utopia w polskim wydaniu [POLEMIKA]

18 lipca 2019 r.

Dostępność leków jest tematem, który pojawia się głównie w mediach branżowych. W zasadzie nikt, kto w danym momencie nie potrzebuje niedostępnego leku lub nie jest związany z szeroko pojętą branżą farmaceutyczną, nie zastanawia się nad tym, jak poważnym problemem są braki. Kłopot z dostępnością nie jest jednak żadną nowością i raz na jakiś czas sytuacja staje się na tyle poważna, że temat ten trafia na jedynki gazet i żółte paski telewizji.

Specjalizacje pielęgniarskie z większym nadzorem

17 lipca 2019 r.

Możliwość zwiększenia liczebności komisji przy przeprowadzaniu państwowego egzaminu w wybranych dziedzinach pielęgniarstwa przewiduje nowe rozporządzenie resortu zdrowia. W najbliższej sesji przystąpi do niego ok. 2 tys. osób – stąd konieczność zmiany przepisów.

Cyfrowa rewolucja w służbie lekarzy i pacjentów

19 czerwca 2019 r.

Elektroniczna recepta, e-zwolnienia, w końcu dokumentacja medyczna w formie cyfrowej – część z tych rozwiązań już działa. Z kolejnych za chwilę specjaliści, przychodnie, szpitale, ale również chorzy będą mogli korzystać. Jakie korzyści dzięki informatyzacji już dziś widać w systemie lecznictwa, a jakie wyzwania jeszcze przed nami? O tym m.in. rozmawiali uczestnicy debaty w redakcji DGP.

E-recepta do zrealizowania nawet z błędami

13 czerwca 2019 r.

Farmaceuta poprawi nieścisłość również na elektronicznej recepcie; dotychczas miał takie uprawnienia tylko w przypadku wersji papierowej. Umożliwi to konsultowana właśnie nowelizacja rozporządzenia w spawie recept.

Prezydent podpisał ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami

28 maja 2019 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ustawa ma zapewnić równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły.

Senat bez poprawek do noweli ws. dostępu do wyrobów medycznych

28 maja 2019 r.

Senat nie wprowadził we wtorek żadnych poprawek do nowelizacji mającej m.in. usprawnić zaopatrywanie pacjentów w wyroby medyczne, czyli np. gorsety ortopedyczne, wózki inwalidzkie, protezy, materace przeciwodleżynowe, okulary lupowe czy aparaty słuchowe.

Kiedy i jak pacjent może poskarżyć się na leczenie i lekarza?

25 maja 2019 r.

Każdy, kto poddawany jest leczeniu (procedurom medycznym) ma prawo do informacji i stosownego traktowania z zachowaniem m.in. prawa do decydowania o swoim zdrowiu i poufności. Lekarze, pielęgniarki oraz inny personel medyczny jest zobowiązany do działania z należytą starannością. Jeśli te zasady są naruszane - pacjent ma prawo do złożenia skargi: ustnie lub pisemnie. W zależności od sytuacji dostępnych jest kilka różnych ścieżek skargowych.