Artykuły na temat: "pacjenci"

Leków nadal brakuje w aptekach

14 października 2019 r.

44 pozycje. Tyle liczy lista produktów, których dostępność jest drastycznie ograniczona i nie mają ani jednego dobrego zamiennika.

Opieka nad uczniami pułapką na dentystów

16 września 2019 r.

Stomatolog, który lecząc dzieci, przekroczy wartość umowy z NFZ, wpadnie w pułapkę nadywkonań – uważa Naczelna Rada Lekarska. Jej zdaniem zarządzenie dostosowujące stan prawny do przepisów ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami zawiera rozwiązania dalece niekorzystne dla dentystów.

Niektóre szpitale zmniejszą przyjęcia pacjentów. Wszystko dlatego, że leczą szybko i sprawnie?

20 sierpnia 2019 r.

Zmniejszamy w tym półroczu przyjęcia pacjentów – mówi mi w niezobowiązującej rozmowie jedna z dyrektorek szpitala. I dodaje, że dostali po łapach za to, że leczą szybko i sprawnie. Jej zdaniem to wszystko efekt sieci (czyli nowego systemu finansowania szpitali) – ich placówka przyjęła więcej chorych, ale nie dostała za to zwiększonych środków z NFZ. Mówi wprost: sieć zabetonowała działający do tej pory system. I nie opłaca się działać ani gorzej, ani lepiej.

Lekarze niby farmaceutów wspierają, ale nie do końca

15 sierpnia 2019 r.

Rolą farmaceuty powinno być fachowe wspieranie działalności zawodowej lekarzy, a nie jej zastępowanie w bliżej nieokreślony sposób. To najistotniejsze zdanie ze stanowiska prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Środowisko lekarskie bowiem co do zasady aptekarzom kibicuje. Ale jednocześnie chroni swego, co w wielu miejscach oznacza krytykę projektu.

Farmaceutyczna utopia w polskim wydaniu [POLEMIKA]

18 lipca 2019 r.

Dostępność leków jest tematem, który pojawia się głównie w mediach branżowych. W zasadzie nikt, kto w danym momencie nie potrzebuje niedostępnego leku lub nie jest związany z szeroko pojętą branżą farmaceutyczną, nie zastanawia się nad tym, jak poważnym problemem są braki. Kłopot z dostępnością nie jest jednak żadną nowością i raz na jakiś czas sytuacja staje się na tyle poważna, że temat ten trafia na jedynki gazet i żółte paski telewizji.

Specjalizacje pielęgniarskie z większym nadzorem

17 lipca 2019 r.

Możliwość zwiększenia liczebności komisji przy przeprowadzaniu państwowego egzaminu w wybranych dziedzinach pielęgniarstwa przewiduje nowe rozporządzenie resortu zdrowia. W najbliższej sesji przystąpi do niego ok. 2 tys. osób – stąd konieczność zmiany przepisów.