Artykuły na temat: "obywatele"

Gmina nie zawsze musi ujawniać dane składającego skargę

27 listopada 2019 r.

Organy administracji publicznej często stoją przed pytaniem o pierwszeństwo poszczególnych norm prawnych. Jak zachować się w sytuacji, w której z jednej strony mamy do czynienia z prawem do informacji publicznej, a z drugiej do prywatności?

SMS z urzędu przypomni o wymianie dowodu

14 sierpnia 2019 r.

– W sumie wyślemy trzy takie wiadomości. Na 60, 45 i 20 dni przed końcem ważności dowodu osobistego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli wniosek o nowy dokument złożymy już po pierwszym przypomnieniu, drugie nie przyjdzie – dodaje szef MC.

W jakim zakresie służby interesują się obywatelem? Oto inwigilacyjne El Dorado

22 lipca 2019 r.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przesłał do Senatu informację o częstotliwości, z jaką służby zakładały obywatelom podsłuchy, przeglądały korespondencję i śledziły nasze ruchy w internecie. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że w ubiegłym roku wszystkie uprawnione organy skierowały łącznie 6088 wniosków o zarządzenie kontroli operacyjnej. Sąd przychylił się do 5915, a odmówił wobec 25 osób. Dla porównania: w 2015 r. łącznie wniosków było 5673, a akceptację sądu zyskało 5431. Gdyby opierać się tylko na tych liczbach, obraz byłby niepełny.

E-dowody już w marcu 2019? MSWiA chwali się pierwszą pulą dokumentów

28 grudnia 2018 r.

100 tys. blankietów dowodów osobistych, które posłużą do druku nowych e-dowodów trafiło do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pierwsze e-dowody będą wydawane 4 marca 2019 r. Poinformował o tym w piątek wydział prasowy MSWiA w komunikacie przesłanym PAP.

Woś: 10 kilo obywatela więcej

23 listopada 2018 r.

Tak zwana bogata Północ eksportuje na tzw. globalne Południe wiele rzeczy. Wśród nich coraz częściej również takie zjawiska jak... otyłość. Do takiego wniosku doszli ekonomiści Osea Giuntella, Matthias Rieger i Lorenzo Rotunno. Skupili się na Meksyku.