Artykuły na temat: "leki"

Eksperci: Z refundacją leków na choroby rzadkie nie jest najgorzej

25 listopada 2019 r.

Z refundacją leków na choroby rzadkie nie jest najgorzej. Spośród 337 leków zarejestrowanych na te schorzenia w Unii Europejskiej 116 leków jest refundowanych w Polsce głównie na podstawie programów lekowych – poinformował na konferencji naukowej poświęconej chorobom rzadkim Jakub Gierczyński z Uczelni Łazarskiego.

GIF wycofał z obrotu dwie serie probiotyku Lakcid forte

6 listopada 2019 r.

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu dwóch serii probiotyku Lakcid forte, w formie proszku do sporządzania zawiesiny doustnej oraz kapsułek twardych. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej.

RPO radzi, jak skutecznie walczyć z mafią lekową

30 października 2019 r.

Jedną z przyczyn braku leków jest ich nielegalny wywóz z Polski przez nieuczciwych przedsiębiorców. Obchodzą oni prawo, by z aptek leki trafiały do hurtowni je eksportujących. Aby skutecznie walczyć z tym procederem, należy wprowadzić kompleksowy monitoring obrotu deficytowymi produktami leczniczymi, wysokie ceny urzędowe leków na eksport i lepszą współpracę odpowiedzialnych służb. Wskazuje tak rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Punkty apteczne walczą o przeżycie

29 października 2019 r.

Uchwalenie ustawy o zawodzie farmaceuty doprowadzi do upadku istniejących w Polsce punktów aptecznych, co z kolei doprowadzi do pozbawienia dostępu do leków setek tysięcy, jeśli nawet nie milionów Polaków. Tak proponowane przez Ministerstwo Zdrowia przepisy ocenia Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek.

Bezumowny brexit grozi Europie niedoborami leków

26 października 2019 r.

Bezumowny brexit grozi Europie niedoborami leków na poziomie 1,1-1,6 mld funtów w półrocznej perspektywie - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Problem dotyczy również Polski, która w wypadku twardego brexitu byłaby narażona na tego utrudnienia - dodano.

Leków nadal brakuje w aptekach

14 października 2019 r.

44 pozycje. Tyle liczy lista produktów, których dostępność jest drastycznie ograniczona i nie mają ani jednego dobrego zamiennika.