Artykuły na temat: "leki"

Kryzys lekowy bez prostej recepty [DEBATA DGP]

20 sierpnia 2019 r.

O przyczynach niedoboru leków w polskich aptekach i pomysłach na rozwiązanie tego problemu, o bezpieczeństwie lekowym Polaków, a także o potrzebach i bolączkach krajowego przemysłu farmaceutycznego rozmawiali uczestnicy debaty DGP.

Lekarze niby farmaceutów wspierają, ale nie do końca

15 sierpnia 2019 r.

Rolą farmaceuty powinno być fachowe wspieranie działalności zawodowej lekarzy, a nie jej zastępowanie w bliżej nieokreślony sposób. To najistotniejsze zdanie ze stanowiska prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Środowisko lekarskie bowiem co do zasady aptekarzom kibicuje. Ale jednocześnie chroni swego, co w wielu miejscach oznacza krytykę projektu.

Sieci apteczne chcą swoich kierowników

7 sierpnia 2019 r.

Poszerzanie kompetencji samorządu aptekarskiego i uczynienie z niego faktycznego regulatora rynku farmaceutycznego w Polsce to fatalny pomysł. Twierdzi tak Konfederacja Lewiatan reprezentująca największe sieci apteczne w Polsce.

RPO interweniuje w sprawie niedostępności leków w aptekach

29 lipca 2019 r.

Dostępność do leków w aptekach w dalszym ciągu jest utrudniona – alarmuje rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Rzecznik podkreśla, że brak leków może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale też życiu pacjentów.

Areszty dla grupy wyłudzającej leki. Straty NFZ na ponad 10,7 mln zł

29 lipca 2019 r.

Osiem osób - w tym lekarza i jego córkę - zatrzymano w sprawie wyłudzania leków za pomocą podrobionych recept. Leki były potem sprzedawane za granicą. Straty NFZ to ponad 10,7 mln zł - przekazała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. Większość zatrzymanych aresztowano.

Koniec kryzysu lekowego? Szumowski: W aptekach są zamienniki

24 lipca 2019 r.

W aptekach dostępne są zamienniki leków, które może zaproponować farmaceuta – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do problemów z dostępnością do niektórych leków. Dodał, że przez ostatnie doniesienia o braku leków, wzrosła ich sprzedaż.