Artykuły na temat: "EMERYTURY I RENTY PORADY"

ZUS musi poinformować emeryta o konieczności potwierdzenia podpisu

2 lutego 2020 r.

Od kilkunastu lat mieszkam w Niemczech. Pobieram również z ZUS rentę rodzinną po zmarłym mężu. Co jakiś czas przesyłałam formularz, w którym potwierdzałam, że wciąż żyję. W tym roku jednak ZUS wstrzymał mi wypłatę renty, bo stwierdził, że nie potwierdzałam podpisu w niemieckim odpowiedniku ZUS. Nikt mi o tym wcześniej nie mówił, a poza tym przez tyle lat nikt tego ode mnie nie wymagał. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Emerytura pomostowa: Ile można dorabiać bez obawy o zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

18 stycznia 2020 r.

Osoby pobierające emeryturę pomostową nie mogą dorabiać do niej bez żadnych ograniczeń. Przepisy przewidują bowiem sytuacje, w których ZUS zmniejszy lub nawet zawiesi wypłacanie świadczenia. Stanie się tak w przypadku przekroczenia zakreślonego w ustawie limitu przychodu bądź podjęcia przez uprawnionego do emerytury pomostowej pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Waloryzacja emerytur i rent 2020. W Sejmie trwa debata

9 stycznia 2020 r.

Za naszych rządów najniższe świadczenie dla emerytów i rencistów wzrosło o ok. 25 proc. - przekonywali w czwartek posłowie PiS podczas debaty nad projektem ws. waloryzacji emerytur i rent. Zdaniem opozycji planowane w tym roku podwyżki nie rekompensują rosnących kosztów życia.

Borowiak: Za rządów PiS wzrosły najniższe emerytury i renty

9 stycznia 2020 r.

Za naszych rządów w latach 2016-2019 najniższe świadczenie dla emerytów i rencistów wzrosło o ok. 25 proc. - powiedziała w czwartek w Sejmie Joanna Borowiak (PiS) podczas debaty nad projektem w sprawie waloryzacji emerytur i rent.

Wiemy jaka ma być gwarantowana kwota podwyżki emerytur

12 grudnia 2019 r.

Wydatki sektora finansów publicznych na waloryzację rent i emerytur wyniosą 1 796 mln zł w 2020 roku, podano w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Nowy projekt PiS. Trzynasta emerytura z funduszu dla niepełnosprawnych

14 listopada 2019 r.

Jednorazowe roczne świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów będą mogły być finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego (obecnie: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych) - przewiduje projekt nowelizacji złożony w środę przez posłów PiS.

Kiedy ZUS zmniejsza lub zawiesza wypłatę renty?

20 października 2019 r.

Rencista, który uzyskuje dodatkowe przychody - np. z umowy o pracę - i przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, będzie miał świadczenie odpowiednio zmniejszone. Jeśli dodatkowe przychody przekroczą 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – wypłata renty zostanie zawieszona.