Artykuły na temat: "dzieci"

Zgoda na publikację zdjęcia musi być dobrowolna

17 września 2019 r.

Rodzice są nagminnie zmuszani do wyrażania zgody na wykorzystanie wizerunku ich dzieci w internecie czy też do celów marketingowych. To nie tylko bezprawne, ale też bezskuteczne.

Ojciec nie zawsze może przejąć kosiniakowe

12 września 2019 r.

Jeśli matka dziecka dobrowolnie zrzeknie się prawa do świadczenia rodzicielskiego, zanim upłynie 14 tygodni od urodzenia dziecka, to ojciec nie może kontynuować jego pobierania.

Wychowawcy domów dziecka bez godzin ponadwymiarowych

12 września 2019 r.

Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów rozstrzygnął finalnie, że wychowawcom domów dziecka nie przysługują uprawnienia z tytułu godzin ponadwymiarowych, zastępstw itp. wynikających z Karty nauczyciela.

Z jakimi problemami muszą mierzyć się dzieci uchodźców?

5 września 2019 r.

W trakcie procedury ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce jest obecnie ok. 850 dzieci w wieku szkolnym – wynika z danych Urzędu ds. Cudzoziemców. Uczęszczają one do 110 szkół publicznych na analogicznych zasadach jak dzieci polskie.

170 mln USD grzywny dla YouTube'a za naruszenia prywatności dzieci

4 września 2019 r.

Należący do Google'a serwis YouTube został ukarany grzywną170 milionów USD w postępowaniu amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC), która badała zarzuty o gromadzenie przez serwis danych osobowych dzieci bez zgody ich rodziców - podała w środę agencja Associated Press.

Jak sobie radzić z przemocą szkolną? „Powiedz „nie” szkolnym dręczycielom”

4 września 2019 r.

Problem przemocy w szkołach narasta. Czym jest przemoc szkolna? Po czym poznać, że ktoś padł jej ofiarą? Co zrobić, jeżeli nas dotyka? Odpowiedzi na te pytania dzieci i rodzice znajdą w książce „Powiedz „nie” szkolnym dręczycielom”, która ukaże się 4 września nakładem wydawnictwa Poradnia K. Tekst poprzedza wstęp autorstwa Justyny Bednarek, pod tytułem „Bractwo Nieustraszonych Matek”.

NSA: Ulga mieszkaniowa dla rodziców, a nie dla dzieci

4 września 2019 r.

Ojciec, który kupuje mieszkanie dla syna, nie realizuje własnego celu mieszkaniowego. W efekcie nie skorzysta ze zwolnienia w PIT – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Senat przyjął bez poprawek ustawę o państwowej komisji ds. pedofilii

31 sierpnia 2019 r.

Senat przyjął w sobotę bez poprawek ustawę o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15. Pierwszy raport komisja ma opracować w ciągu roku od dnia wejścia ustawy w życie.

Dzieci z zakazem wstępu do restauracji. Co na to RPO, RPD i prof. Ewa Łętowska?

31 sierpnia 2019 r.

Restaurator z Poznania zakazał wstępu dzieciom do lat 6 do prowadzonego przez siebie lokalu. Czy ma do tego prawo? Jak w tym kontekście prezentuje się sprawa drukarza, który odmawia wykonania usługi organizacji LGBT? Z pomocą Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka oraz sędzi TK prof. Ewy Łętowskiej, spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Leczenie zębów w szkołach pod znakiem zapytania

28 sierpnia 2019 r.

Samorządy, które wcześniej nie zadbały o uzębienie uczniów we własnym zakresie, będą miały kłopot. Od 12 września muszą bowiem zapewnić opiekę stomatologiczną wszystkim uczniom.