Artykuły na temat: "dane osobowe"

PUODO: 113 kontroli w ciągu prawie 15 miesięcy

3 września 2019 r.

Od początku obowiązywania RODO (25 maja 2018 r.) do 13 sierpnia 2019 r. zostało przeprowadzonych 113 kontroli w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych – wynika z danych udostępnionych nam w trybie dostępu do informacji publicznej przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO).

Czy z urlopu można odwołać także esemesem lub pocztą elektroniczną?

31 sierpnia 2019 r.

Pracodawca ma zamiar odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Zatrudniony nie odbiera telefonu, w związku z czym pracodawca wysłał mu esemes z informacją o konieczności powrotu do pracy. Tę samą informację wysłał też na adres poczty elektronicznej. Czy w takim przypadku można mówić o skutecznym zawiadomieniu pracownika o konieczności przerwania urlopu oraz o obowiązku stawienia się w zakładzie pracy?

RODO nadużywane przez wszystkich

29 sierpnia 2019 r.

Administracja zasłania się ochroną danych, gdy nie chce udostępniać informacji publicznej. Zwykli ludzie próbują za jej pomocą choćby zablokować nakaz rozbiórki.

Wikariak: RODO w służbie cenzury [Komentarz]

19 sierpnia 2019 r.

Martwi mnie, że prawdopodobnie nie poznamy nazwisk sędziów, którzy poparli kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Dużo bardziej martwi mnie jednak to, że ten sam mechanizm może być wykorzystany w innych sprawach. Ot choćby po to, by zamknąć usta dziennikarzom.

Przedsiębiorcy czekają na wspólne stanowisko organów w sprawie telemarketingu [OPINIA]

14 sierpnia 2019 r.

Przedsiębiorcy zlecający, jak również realizujący telemarketing nie są pewni, który organ oraz w oparciu o jaką wykładnię przepisów będzie kontrolował ich działalność. Powyższe wynika z równoczesnego prowadzenia przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej postępowań dotyczących art. 172 ust. 1 ustawy – Prawo telekomunikacyjne, w myśl którego na prowadzenie marketingu bezpośredniego przez telefon trzeba mieć zgodę osoby odbierającej.

Monitoring wizyjny: Nowe unijne wytyczne nie zawsze zgodne z polskimi

6 sierpnia 2019 r.

Europejska Rada Ochrony Danych, inaczej niż nasz organ, zezwala np. na stosowanie atrap kamer. Przechowywanie nagrań bez specjalnego uzasadnienia możliwe jest jej zdaniem przez zaledwie kilka dni, a nie, jak dopuszcza nasze UODO, nawet przez trzy miesiące.

"Linie papilarne są najbardziej podatne na fałszerstwa". Jak chronić się przed kradzieżą tożsamości? [WYWIAD]

4 sierpnia 2019 r.

- W niektórych wypadkach osoba poszkodowana dowiaduje się o kradzieży jej tożsamości dopiero na etapie trwającego postępowania sądowego, z treści doręczonego wyroku lub po rozpoczęciu egzekucji komorniczej. Wówczas wykazanie, że faktycznie ktoś inny popełnił przestępstwo lub zawarł umowę, wykorzystując jej dane, staje się kłopotliwe - mówi w wywiadzie dla gazetaprawna.pl Artur Piechocki, partner zarządzający w kancelarii APLAW Artur Piechocki.