Proszę czekać...

Laureaci XII Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej

| Aktualizacja:

(dochodzi informacja o ogłoszeniu laureata Grand Prix)

6.9.Kraków (PAP) - Teresa Malik została laureatką Grand Prix zakończonego w sobotę w Krakowie XII Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej.

Teresa Malik ukończyła Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie perkusji. Młoda polska wykonawczyni próbowała swych sił w wielu międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. w Paryżu, Szanghaju i Fermo.

W krakowskim konkursie Teresa Malik zajęła również pierwsze miejsce w kategorii solistów, ex aequo z Włochem Mateo Cesari, grającym na flecie poprzecznym.

W kategorii duetów pierwsze miejsce wywalczyli muzycy Brilliantpianato Piano Duo: Natalia Koziarz i Daniel Brylewski (Polska). W kategorii trio i kwartet, jury najwyżej oceniło rosyjski Messiaen Quartet, w składzie: Ksenia Berezina, Zlata Chochieva, Alexey Mikhaylenko, Nikolay Shugaev.

Zdobywczyni złotej statuetki Grand Prix otrzymała 35 tys. zł. Najlepsi soliści, oprócz srebrnych statuetek, otrzymali nagrody po 5 tys. zł. Zwycięski duet otrzymał 7 tys. zł, a triumfatorom kategorii trio i kwartet przyznano nagrodę w wysokości 9 tys. zł.

Drugie miejsce w kategorii solistów zajęła pianistka Dinara Mazitova z Białorusi, a trzecie wywalczyli ex aequo japoński skrzypek Takao Hyakutome i polski pianista Marian Sobula.

W kategorii duetów na drugim miejscu znalazło się Essential Duo, w składzie: So-Yeon Lim (Korea Południowa) i Gustaw Ciężarek (Polska). Trzecie miejsce przypadło muzykom japońskiego Duo Epitaph: Aki Yamagishi i Mari Kawagishi.

W kategorii trio i kwartet drugie miejsce zajął Airis Quartet z Polski, w składzie: Dorota Oleszkowicz, Aleksandra Czajor, Natalia Warzecha i Katarzyna Detko. Trzecie miejsce w tej kategorii wywalczyły Polki: Anna Gut, Zuzanna Tobis i Katarzyna Hajduk z trio Kazuan Batogu.

Zmagania konkursowe oceniało jury pod przewodnictwem prof. Jerzego Pilcha, w składzie: Krzesimir Dębski, Geoffrey Douglas Madge, Paul Patterson, Christine Michaela Pryn i Tadeusz Wielecki.

Jurorzy podkreślili, na sobotniej konferencji prasowej, bardzo wysoki poziom konkursu, w tym roku znacznie wyższy niż w latach poprzednich.

"Poziom tegorocznego konkursu był naprawdę wysoki. Debatowaliśmy do północy, bo tak bardzo trudno było wybrać tego najlepszego, a wykonania były tak bardzo zbliżone do siebie pod względem poziomu" - ocenił Paul Patterson.

Kompozytor zapowiedział festiwal kultury polskiej, który odbędzie się w przyszłym roku w Wielkiej Brytanii z udziałem ok. 300 artystów z Polski. Impreza ma prezentować polskich współczesnych kompozytorów i wykonawców. Patterson w trakcie konferencji zaprosił na festiwal najlepszą polską solistkę tegorocznego konkursu - Teresę Malik. Zaproszenie na recital w Wielkiej Brytanii zostało przyznane tej młodej artystce jako nagroda specjalna.

"Podobnie jak pozostali jurorzy, z przyjemnością zauważyłem dużo wyższy poziom konkursu w porównaniu z poprzednimi" - powiedział Krzesimir Dębski.

"To jeden z najwspanialszych, najbardziej fantastycznych konkursów w jakich brałem udział" - podsumował juror o najdłuższym stażu w krakowskiej imprezie, Geoffrey D. Madge.

Jacek Wilczyński, prezes Stowarzyszenia Instytut Sztuki, które jest organizatorem konkursu, zapowiedział, że z tegorocznej edycji imprezy zostanie wydana płyta. Dodał, że laureatów krakowskiego konkursu będzie można usłyszeć na początku przyszłego roku na specjalnym koncercie w Warszawie.

Międzynarodowy Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej organizowany jest od 1997 r. Celem imprezy jest popularyzacja współczesnej muzyki polskiej i promocja młodych talentów muzycznych. W konkursie biorą udział studenci i absolwenci wyższych szkół muzycznych. W tegorocznych zmaganiach konkursowych uczestniczyło 36 wykonawców - solistów oraz zespołów z kilkunastu krajów.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym konkursu. (PAP)

czo/saw/