Komisja śledcza ws. śmierci Blidy rozpoczęła przesłuchanie pierwszego świadka

| Aktualizacja:

Sejmowa komisja śledcza do wyjaśnienia okoliczności śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy rozpoczęła w poniedziałek przesłuchanie pierwszego świadka. Jest nim katowicka prokurator - Małgorzata Kaczmarczyk-Suchan.

Kaczmarczyk-Suchan prowadziła wątek śledztwa ws. tzw. mafii węglowej dotyczący Blidy, sporządzała też nakaz zatrzymania b. posłanki i przeszukania jej domu.

Członkowie komisji planują przesłuchać jeszcze w poniedziałek innego z katowickich prokuratorów - Sebastiana Głucha, a także wybrać pięciu stałych ekspertów wspomagających prace komisji.

Do zadań komisji śledczej należy: zbadanie legalności i zgodności z obowiązującymi procedurami czynności przeprowadzonych w domu Blidy przez funkcjonariuszy ABW; ocena prawidłowości działań funkcjonariuszy, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie i zapewnienie właściwego przebiegu czynności ABW u Blidy; zbadanie legalności działań prokuratury w postępowaniu zmierzającym do postawienia zarzutów byłej posłance SLD.

Barbara Blida popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007, gdy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom i - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach - zatrzymać ją w związku z podejrzeniami o korupcję w handlu węglem.