Ponad 32 tys. pacjentów z e-receptą

| Aktualizacja:
Pacjenci mogą monitorować, którzy lekarze oraz które placówki już je wystawiają – informacje o tym pojawiają się sukcesywnie na stronie Mapa.pacjent.gov.pl. / ShutterStock

Już 99 proc. aptek i punktów aptecznych w Polsce jest podłączonych do platformy e-zdrowie (P1) i może realizować elektroniczne recepty. To oznacza, że niemal każda z nich, zarówno elektroniczna, jak i papierowa, jest rejestrowana i udostępniana pacjentowi na jego osobistym internetowym koncie pacjenta (IKP).

190 tys. elektronicznych recept, w tym dwie trzecie z województwa mazowieckiego – to bilans pierwszego miesiąca e-recepty w Polsce. Od 1 stycznia każda apteka ma obowiązek je realizować. Równocześnie rozpoczęło się stopniowe włączanie placówek leczniczych do platformy P1. Na razie jednak tylko 102 podmioty z 73 miast wystawiają pacjentom elektroniczne recepty. Ale resort zdrowia podkreśla, że liczba ta każdego dnia rośnie. I przypomina, że ostateczny termin na wdrożenie e-recepty upływa z końcem tego roku.

Pacjenci mogą monitorować, którzy lekarze oraz które placówki już je wystawiają – informacje o tym pojawiają się sukcesywnie na stronie Mapa.pacjent.gov.pl.

Do kwietnia resort ma udostępnić darmowe narzędzie, za pośrednictwem którego będzie można realizować recepty i wysyłać do systemu e-zdrowie Dokumenty Realizacji Recepty (DRR). Od początku stycznia wpłynęło już 44 mln DDR, średnio 1,44 mln dziennie.

Jak wcześniej informowano, trwają również prace nad aplikacją do wystawiania e-recept.

Od stycznia 2020 r. lekarze będą mieli obowiązek wystawiania recept wyłącznie w postaci elektronicznej. Rok później ten sam wymóg obejmie również skierowania. Wtedy też faktem ma się stać wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej za pośrednictwem platformy e-Zdrowie.