Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz powiedział w środę, że do czasu zapoznania się m.in. z treścią raportu zespołu ds. bioetyki nie będzie komentował zapowiedzi premiera w sprawie częściowego refundowania z budżetu państwa zapłodnienia metodą in vitro.

W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitro będzie w Polsce legalne, częściowo refundowane, a zarodki będą prawnie chronione. Dodał, że Polska powinna jak najszybciej ratyfikować Konwencję Bioetyczną Rady Europy. Projekt ustawy o in vitro ma być gotowy jeszcze w grudniu. Od środy jest także publicznie dostępny raport zespołu ds. bioetyki, który pracował nad założeniami do ustawy o in vitro i przygotowaniem polskiego prawa do ratyfikacji konwencji.

Abp Nycz, który obecnie przebywa na Jasnej Górze i uczestniczy w rekolekcjach dla Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył w rozmowie z PAP, iż nie będzie komentował słów Tuska i dodał, że to, co powiedział premier, może być wyrwane z kontekstu. Arcybiskup zastrzegł jednocześnie, że jeszcze nie zna dokumentu, jaki został przygotowany przez zespół ekspertów ds. bioetycznych przy premierze.

Ponadto, jak zaznaczył abp Nycz, 12 grudnia ma zostać opublikowany dokument papieża Benedykta XVI, odnoszący się do kwestii bioetycznych, w tym zapłodnienia metodą in vitro.

"Dopiero po zapoznaniu się z tymi dokumentami będzie można zająć jakieś stanowisko, czy też wyrazić opinię" - powiedział metropolita.

Według Rady Episkopatu "każde dziecko ma prawo zrodzić się z miłosnego aktu małżeńskiego jego rodziców"

Kościół wielokrotnie krytykował stosowanie metody in vitro. W grudniu ubiegłego roku w liście do polskich parlamentarzystów Rada Episkopatu Polski do spraw Rodziny przypomina nauczanie Kościoła i Jana Pawła II "o niegodziwości i niedopuszczalności metody in vitro". Autorzy listu podkreślali, że "przy każdej próbie w tej metodzie giną liczne embriony - jest to rodzaj wyrafinowanej aborcji".

Ponadto - według Rady Episkopatu - "każde dziecko ma prawo zrodzić się z miłosnego aktu małżeńskiego jego rodziców". Biskupi pisali m.in, że "dziecko nie jest rzeczą i nawet przyszli rodzice nie mogą powiedzieć, że mają do niego prawo, zwłaszcza, że to +prawo+ jest zawsze okupione śmiercią jego braci i sióstr".

Zapłodnieniem in vitro oraz stanowiskiem Kościoła wobec konwencji bioetycznej zajmuje się powołany w czerwcu Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Zespół działa niezależnie od zespołu rządowego zajmuje się m.in. wszystkimi zagadnieniami z dziedziny bioetyki, genetyki oraz problemami na styku biologii i etyki. Jednym z jego zadań jest doprecyzowanie stanowiska Kościoła w zakresie kwestii bioetycznych. Przewodniczącym zespołu jest abp Henryk Hoser.

Kwestia zapłodnienia in vitro była też jednym z głównych tematów lutowego spotkania Komisji Wspólnej Rządu RP i Episkopatu. Biskupi wystąpili wówczas z postulatem, aby uregulować kwestie związane z zapłodnieniem in vitro oraz inne kwestie bioetyczne, zgłosili też gotowość do włączenia się w proces konsultacyjny. Po powołaniu przez rząd zespołu bioetycznego przy premierze, Konferencja wydelegowała do niego ks. Franciszka Longchamps de Beriera, kierownika Zakładu Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownika naukowego Uniwersytetu Warszawskiego.