Rząd przyjął założenia pakietu pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie w 2017 roku - poinformowała premier Beata Szydło po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

"To kolejna uchwała istotna z punktu widzenia polityki rządu, która prowadzona jest wobec problemu uchodźców, migrantów" - powiedziała premier na konferencji prasowej.

Przypomniała, że rząd w 2016 roku przeznacza pomoc finansową i humanitarną dla obywateli państw Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki, gdzie toczą się walki i wojny.

"Tam w obozach dla uchodźców, ale też w miejscowościach w tych państwach, jest prowadzona szeroka akacja humanitarna, przy udziale polskiego rządu. W poniedziałek szef MSZ był z kolejnym transportem, zawiózł pomoc humanitarną dla potrzebujących" - zaznaczyła.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski przebywał w poniedziałek w Jordanii z jednodniową wizytą; przekazał tam dary dla uchodźców. Waszczykowski odwiedził m.in. prowadzony przez jordański Caritas ośrodek dla uchodźców w Fuhais, na przedmieściach stołecznego Ammanu.

"Dzisiaj przyjęliśmy założenia takiego programu (pomocy humanitarnej) na 2017 rok, w którym piszemy, że będziemy zwiększać zaangażowanie pomocy humanitarnej w kolejnych latach" - powiedziała szefowa rządu. Przypomniała też, że środki z budżetu państwa przeznaczone na pomoc humanitarną kierowane są do potrzebujących przede wszystkim w postaci "bezpośrednich transportów" oraz poprzez organizacje pozarządowe.

Premier zaznaczyła też, że Polska jest zaangażowana we wspólny polsko-niemiecki projekt humanitarny. "To też będzie kontynuowane" - zadeklarowała. Projekt ten dotyczy odbudowy libańskich szkół publicznych, w których uczą się dzieci uchodźców syryjskich oraz najuboższe dzieci libańskie. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)