Instytucje naukowe, akademickie oraz przedsiębiorcy powołali 16 kwietnia Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI). Celem inicjatywy jest wypracowanie szczegółowych, proinnowacyjnych rozwiązań, które stanowić będą impuls do rozwoju prac badawczo-rozwojowych w Polsce i zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki.
Polskie firmy muszą się stać bardziej innowacyjne
Instytucje naukowe, akademickie oraz przedsiębiorcy powołali 16 kwietnia Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI). Celem inicjatywy jest wypracowanie szczegółowych, proinnowacyjnych rozwiązań, które stanowić będą impuls do rozwoju prac badawczo-rozwojowych w Polsce i zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki. Intencją pomysłodawców jest wyprowadzenie polskiej gospodarki z „pułapki średniego rozwoju”. Inicjatorami KPI są m.in.: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Intel, Konfederacja Lewiatan, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PwC, Startup Poland czy Wardyński i Wspólnicy.
– Awansu do grona krajów wysoko rozwiniętych nie da się osiągnąć, kopiując, importując technologie i zadowalając się rolą globalnych poddostawców. Polskie firmy muszą się stać innowacyjne, ekspansywne, zacząć budować globalne marki i docierać ze swoją ofertą do klientów na całym świecie – komentuje prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.
Konkurs pomoże zrealizować pomysły na nawigację
Do 30 czerwca można zgłaszać udział w polskiej edycji konkursu Galileo Masters – European Satellite Navigation Competition na najciekawsze pomysły wykorzystania nawigacji satelitarnej w gospodarce, nauce i życiu codziennym. Firmy, osoby fizyczne, organizacje i instytucje mogą nadsyłać pomysły na wykorzystanie technologii GNSS (Global Navigation Satellite System) w dowolnej dziedzinie nauki, gospodarki czy też życia codziennego. Może być to innowacyjna usługa, produkt albo pomysł na badania naukowe.
To trzecia edycja Galileo Masters w naszym kraju. Udział w konkursie pozwolił już kilkunastu polskim uczestnikom skomercjalizować pomysły i zrealizować je w praktyce. Finaliści otrzymają nagrody pieniężne, staże i szkolenia, wirtualne biura i przestrzenie coworkingowe, a także wsparcie mentorskie. W 2014 r. w polskiej edycji zwyciężył projekt aplikacji zachęcającej do większej aktywności (www.hyent.co). Nagrodzono ponadto aplikacje zwiększające bezpieczeństwo na morzu czy w lotnictwie. W 2014 r. w konkursie Galileo Masters nadesłano 413 zgłoszeń z prawie 50 krajów, a pula nagród wyniosła ponad 1 mln euro.
Konferencja o kosmicznych technologiach
Badania naukowe w kosmosie i możliwość ich zastosowania w gospodarce to główny temat europejskiej konferencji EUCASS, którą od 29 czerwca do 3 lipca 2015 r. zaplanowano w Krakowie. Organizatorzy szóstej już edycji konferencji spodziewają się, że udział weźmie ponad 400 firm i naukowców z 35 krajów.
Spotkanie umożliwi uczestnikom wymianę poglądów, doświadczeń oraz pogłębienie współpracy między potencjalnymi partnerami z całej Europy w zakresie naukowego podejścia do innowacyjnych, nowoczesnych technologii kosmicznych. Będzie to także okazja do określenia stanu i kierunków rozwoju nauki o kosmosie, a także wyzwań i problemów stojących przed tym sektorem. Więcej informacji http://www.eucass2015.eu/.
Resort gospodarki czeka na informacje o barierach w handlu
Ministerstwo Gospodarki po raz kolejny zaprasza przedsiębiorstwa, producentów, eksporterów oraz izby gospodarcze do wypełnienia ankiet dotyczących barier w handlu z krajami spoza UE. Prosi w niej o wskazanie tych utrudnień w dostępie do rynków krajów trzecich (pozaunijnych), które w sposób szczególny przeszkadzają im w prowadzeniu działalności.
Ankiety analizuje Zespół ds. Barier w Dostępie do Rynków Krajów Trzecich. Pozyskane informacje pomogą ministerstwu zidentyfikować obszary wymagające podjęcia działań na rzecz zniesienia barier w eksporcie. Za zgodą podmiotów gospodarczych (oraz w uzgodnionym zakresie) będą wykorzystane w kontaktach bilateralnych z krajami trzecimi, jak również przekazywane do Komisji Europejskiej, która przedstawia te problemy w kontaktach z krajami pozaunijnymi z punktu widzenia interesów całej Unii Europejskiej. Formularz można znaleźć na stronie internetowej resortu gospodarki www.mg.gov.pl. Link: http://www.mg.gov.pl/files/upload/10121/Raportowanie_barier_handlowych_v11.pdf.