Wystąpiłem do sądu o wyjawienie majątku mojego kontrahenta, prowadzącego działalność w formie spółki cywilnej. Do wniosku dołączyłem wydruk CEIDG i Regon. Sąd nie wyznaczył posiedzenia i nie doręczył odpisu wniosku dłużnikowi. Zawiesił natomiast postępowanie, twierdząc, że dane zawarte we wniosku nie są wystarczające, bo brak jest wskazania imion rodziców dłużnika oraz jego daty urodzenia. Nie można więc wyszukać jego numeru PESEL. Czy był to powód do zawieszenia postępowania?
Nie, nie wystąpiły przesłanki do zawieszenie postępowania w sprawie wyjawienia majątku dłużnika. Zgodnie z art. 2081 k.p.c. sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go, nie mając takiego obowiązku, lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym. A w przypadku braku tego ostatniego – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP pozwanego niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.
Ustalenie numeru PESEL, NIP lub KRS służy bezpośrednio identyfikacji osoby fizycznej lub prawnej, a pośrednio weryfikacji jej zdolności sądowej (i prawnej). Dane te zasadniczo powinny zostać zamieszczone przez wnoszącego pismo sądowe, a ich niewpisanie może stanowić braki formalne pisma inicjującego postępowanie sądowe.
Jednak kodeks postępowania cywilnego w art. 2081 nałożył na sąd obowiązek ustalenia numeru PESEL, NIP lub KRS uczestnika postępowania cywilnego niebędącego wnioskodawcą.
W opisywanej sprawie czytelnik wskazał REGON i NIP dłużnika, zatem jeden z numerów go identyfikujących. Nie było zatem podstaw do zawieszenia postępowania, gdyż nie miał zastosowania art. 177 par. 1 pkt 6 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub danych pozwalających sądowi na ustalenie numerów, o których mowa w art. 2081, lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.
Warto wskazać na uchwałę Sądu Najwyższego z 26 lutego 2014 r. (sygn. akt III CZP 137/13), zgodnie z którą przed doręczeniem pozwu i rozpoczęciem rozprawy sąd nie może zawiesić postępowania na podstawie art. 177 par. 1 pkt 6 k.p.c. na skutek niewskazania przez powoda danych pozwalających na ustalenie numerów, o których mowa w art. 2081 k.p.c. Po rozpoczęciu rozprawy zawieszenie postępowania na tej podstawie może nastąpić tylko wtedy, gdy uzyskanie danych umożliwiających ustalenie wskazanych numerów nie jest możliwe.
Wskazać należy, że w opisywanej przez czytelnika sprawie sąd nie wyznaczył posiedzenia, nie doręczył odpisu wniosku dłużnikowi, a tym samym nie wyczerpał wszystkich możliwości w celu ustalenia jego numeru PESEL. Nie można bowiem wykluczyć, że dłużnik stawi się na posiedzenie i poda wszystkie potrzebne dane. Podobnie postanowił 23 grudnia 2014 r. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy (sygn. akt II Cz 656/14).
Podstawa prawna
Art. 177 par. 1 pkt 6, art. 2081 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.).