Firma (zarejestrowana jako podatnik VAT czynny) sporadycznie dokonuje importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (głównie z Niemiec i Austrii). Czy na udokumentowanie tych czynności nadal może wystawiać faktury wewnętrzne?
Do 31 grudnia 2013 r. na udokumentowanie m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej: WNT) oraz importu usług mogły być wystawiane faktury wewnętrzne (zob. art. 106 ust. 7 ustawy o VAT).
1 stycznia 2014 r. przepis art. 106 ust. 7 ustawy o VAT został uchylony, a wraz z nim podatnicy utracili możliwość wystawiania faktur wewnętrznych m.in. na udokumentowanie WNT oraz importu usług. Obowiązujące do 1 stycznia 2014 r. przepisy art. 106a – art. 106q ustawy o VAT ani przepisy wykonawcze wydane na ich podstawie, tj. przepisy rozporządzenia w sprawie faktur, nie przewidują możliwości wystawiania faktur wewnętrznych.
Fakt likwidacji faktur wewnętrznych nie oznacza, że podatnik nie musi rozliczyć podatku należnego od WNT czy importu usług. Podstawa opodatkowania i podatek należny od tych czynności powinny być ujęte w ewidencji prowadzonej dla celów VAT i deklaracji podatkowej VAT-7 (VAT-7K albo VAT-7D).
Podatnicy, z wyjątkiem wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej (...).
Jak wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 25 marca 2014 r., nr ILPP4/443-581/13-4/EWW: (...) Ponieważ charakter transakcji będących przedmiotem niniejszej sprawy zobowiązuje Wnioskodawcę do rozliczenia VAT, konieczne będzie jego wyliczenie. Obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. przepisy nie nakazują stosowania faktury wewnętrznej ani innego dokumentu, jak też nie wskazują konkretnych dokumentów, które miałyby zastąpić fakturę wewnętrzną. Dopuszczalna jest dowolność, co oznacza, że wyliczeń można dokonać na fakturze pierwotnej otrzymanej przy imporcie usług. Możliwe jest także wystawianie dokumentu odpowiadającego dawnej fakturze wewnętrznej lub też zrezygnowanie z wystawiania jakichkolwiek dokumentów przypominających fakturę wewnętrzną – ważne, aby właściwie zastosować mechanizm rozliczania VAT (...).
Podatnik może zatem, wedle swego wyboru, wyliczeń VAT od importu usług lub WNT dokonać:
ww dokumencie odpowiadającym dawnej fakturze wewnętrznej (nie powinien go jednak nazywać „faktura wewnętrzna”,
wzrezygnować z wystawienia tego dokumentu i wyliczeń tych dokonać wprost na fakturze pierwotnej otrzymanej od zagranicznego kontrahenta.
Podstawa prawna
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Rozporządzenie ministra finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. poz. 1485).